A britek és a belgák is bekapcsolódnak az Iszlám Állam elleni harcba Irakban
Jóváhagyta a brit parlament Nagy-Britannia bekapcsolódását a légi hadműveletekbe Irakban. Egyelőre nincs szó arról, hogy Nagy-Britannia a szélsőséges milícia szíriai állásai elleni támadásokba is bekapcsolódjon. Belgium is csatlakozik az iraki légi hadjárathoz, egyelőre egy hónapra.
Többórás vita után, nagy többséggel jóváhagyta a brit parlament Nagy-Britannia bekapcsolódását az Iszlám Állam nevű szélsőséges dzsihadista milícia elleni légi hadműveletekbe. A londoni alsóház péntek esti szavazásán 524 képviselő voksolt a brit részvétel mellett; 43-an elvetették a konzervatív-liberális kormánykoalíció indítványát. A kormányzati beterjesztést az ellenzéki Munkáspárt is támogatta.
A parlamenti jóváhagyás azt jelenti, hogy a brit királyi légierő (RAF) rövid időn belül megkezdheti az Iszlám Állam iraki állásainak támadását. Egyelőre nincs szó arról, hogy Nagy-Britannia a szélsőséges milícia szíriai állásai elleni támadásokba is bekapcsolódjon; a brit kormány álláspontja szerint ha ez szükségessé válik, arról külön parlamenti szavazáson kell dönteni.
Pénteken a belga képviselőház is döntött: elsöprő többséggel megszavazták, hogy egy hónap időtartamra felhatalmazást ad a légierőnek az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni légi hadjáratban való részvételre, de csak iraki területen. A belga katonai kontingens 120 fős lesz, benne hat harci repülőgéppel, nyolc pilótával, kisegítő személyzettel és a védelmüket biztosító katonákkal. Pieter De Crem védelmi miniszter közölte, hogy az F-16 típusú többfunkciós harci repülőgépek Jordániában fognak állomásozni.
A gépek – amelyeket már a parlamenti szavazás előtt útnak indítottak – Görögországban töltik a péntek éjszakát, és így leghamarabb szombaton mehetnek bevetésre. A kisegítőket és katonákat egy C-130-as katonai szállító repülőgép viszi Jordániába.
A parlamenti vita a kérdésről több mint 30 órán át tartott. A döntést nagy többséggel hozták meg: 114-en szavaztak az indítványra és csak ketten ellene (tízen tartózkodtak). A kormány már szerdán kifejezésre juttatta készségét az ország részvételére a hadjáratban. Szárazföldi csapatok bevetését a kormány és a parlament is kizárta a lehetőségek közül.