2014. szeptember. 15. 16:15 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 15. 17:10 Világ

Trieszti szeparatisták tüntettek a város függetlenségéért

A Szabad Triesztért mozgalom tagjai 1947-es állapotokat akarnak visszaállítani. Akkor Triesztet kis semleges állammá nyilvánították az olasz és szlovén nép közötti konfliktus miatt.

Mintegy 650 szeparatista tüntetett a hétvégén Triesztben az olasz kikötőváros függetlenségéért.

A helyi média hétfői beszámolója szerint a trieszti szabadállam visszaállítását követelő demonstrálók a több mint 200 ezer lelkes település pályaudvara előtti téren, Erzsébet osztrák császárné és magyar királyné (Sissi) szobra előtt gyűltek össze vasárnap délután. A tüntetés résztvevői egyúttal Katalónia és Skócia függetlensége mellett is kiálltak. Az olasz kormánynak nincs fennhatósága Trieszt felett – hangsúlyozták a Mozgalom egy Szabad Triesztért (Movimento Trieste Libera, MTL) képviselői. A szeparatista szerveződés már múlt kedden ismertette terveit.

"Olaszország átverte a világot" – magyarázta a szervezet, amely a második világháború után néhány évig fennálló Trieszti Szabad Területre (TLT) hivatkozva hangoztatja követelését. A kis semleges állam az olasz és szlovén nép közötti konfliktus miatt 1947 elején, a párizsi békeszerződéssel jött létre a szövetségesek kezdeményezésére. A TLT-t 1954-ben szüntették meg, területét pedig Olaszország és Jugoszlávia között osztották fel, amiről a két ország a londoni egyezmény keretében állapodott meg. A döntést az MTL nem ismerte el.

Trieszt az első világháború végéig évszázadokon át a Habsburg Birodalomhoz tartozott, és csak az 1919-es Saint Germain-i békeszerződéssel lett Olaszország része.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.