Lehet, hogy hamisított az amerikai újságíró kivégzésének felvétele
Kérdéses, hogy valóban James Foley amerikai újságíró kivégzését ábrázolja-e az a videó, amelyet az Iszlám Állam nevű szélsőséges milícia tett közzé a múlt héten – írta bűnügyi vizsgálati szakértők véleményét idézve a The Times című brit napilap hétfői száma.
Az internetre felkerült felvételen a 2012-ben Szíriában elrabolt újságíró és egy feketébe öltözött, arcát sállal eltakaró, bal kezében kést tartó férfi látszik, aki londoni akcentusú, anyanyelvi szintű angolsággal jelenti be Foley kivégzését. A gyilkosság a videón nem látható, ám a felvétel végén látszik az újságíró lefejezett holtteste.
A The Times által megkérdezett vizsgálati szakértők azonban azt valószínűsítették, hogy "beállított jelenetről" lehet szó, és Foleyt nem a felvétel készítésének idején ölték meg. A vezető konzervatív brit napilapnak nyilatkozó szakértők szerint lehetséges, hogy a videón beszélő férfi nem is a gyilkos, csak az Iszlám Állam "frontembere", akit az Irakban és Szíriában előretörő szélsőséges milícia éppen tökéletes angol nyelvtudása miatt választott ki a szerepre, propagandaeszközként az angol ajkú nyugati "közönség" számára.
A The Times által idézett szakértői vélemények kiemelik, hogy bár a 4 perc 40 másodperc hosszúságú videó végén a kést tartó férfi úgy tesz, mintha hozzákezdene Foley torkának elvágásához, és többször is elhúzza a kést az újságíró nyaka előtt, vér azonban egyszer sem látszik a felvételen, és a film végül elsötétül.
A lap hangsúlyozza, hogy a szakértők szerint Foley kivégzésének ténye továbbra sem kérdéses, csak az, hogy a gyilkosság valóban a jól láthatóan különböző szerkesztési utómunkálatoknak alávetett felvétel készítése idején történt-e.
Előző nap a The Sunday Times – a The Times vasárnapi testvérlapja – hírszerzési forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a brit titkosszolgálatok szerint Foley mellett a 23 éves Abdel-Majed Abdel Bary látszik a felvételen. Az egyiptomi származású Bary korábban Londonban élt és hip-hop zenészként volt ismert, ám a brit elhárítás, az MI5 szerint jelenleg az észak-szíriai Rakkában tartózkodik, abban a térségben, ahol az amerikai újságírót megölték – állt a cikkben.
A brit lap kormányzati és rendőrségi forrásai szerint az MI5 "biztos benne", hogy Bary személyében sikerült azonosítani a videón látható férfit.