Világ MTI 2014. július. 21. 18:07

Ukrajna állítja, bizonyítékuk van

Ukrajna ragaszkodik ahhoz, hogy megvannak a bizonyítékai arra, hogy oroszbarát szeparatisták orosz rakétával lőtték le csütörtökön a Malaysia Airlines utasszállító gépét.

Ukrajna bizonyítékkal rendelkezik arra vonatkozóan, hogy oroszbarát szeparatisták Oroszországtól kapott rakétával lőtték le a malajziai utasszállító repülőgépet – közölte hétfőn Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivője.

Ezt arra válaszul mondta, hogy az orosz védelmi tárca hétfői közlése szerint orosz részről nem észleltek rakétaindítást a malajziai utasszállító múlt csütörtöki kelet-ukrajnai katasztrófája idején, viszont Moszkva állítja, hogy a járat közelében, annak irányába egy ukrán harci gép – feltételezhetően egy Szu-25-ös vadászbombázó – repült.

Liszenkót megelőzően egy ukrán biztonsági forrás hétfőn megerősítette, hogy Ukrajna kitart eddigi álláspontja mellett, amely szerint a kelet-ukrajnai oroszbarát szeparatisták Oroszországtól kapták a BUK-M1-es (nyugati kódnevén SA-11) rakétarendszert, minden valószínűség szerint az azt működtető személyzettel. Moszkva cáfolta, hogy BUK légvédelmi rakétarendszereket vagy bármilyen más fegyvert szállított volna a kelet-ukrajnai oroszbarát szeparatistáknak.

Buk rakétarendszer
Wikipedia

Az idézett forrás emlékeztetett arra, hogy az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) korábban nyilvánosságra hozta azt a lehallgatott telefonbeszélgetést, amelyen állítólag szeparatisták tárgyalásokat folytattak az orosz rakétarendszer szállításáról.

Vitalij Najda, az SZBU elhárítási részlegének egyik vezetője szombati kijevi sajtótájékoztatóján azt állította, hogy orosz állampolgárok működtették azt a rakétarendszert, amely a maláj járat tragédiájáért felelőssé tehető, és az ukrán kormány rendelkezik ezt alátámasztó bizonyítékokkal. Najda azt mondta, Kijev igazolni tudja, hogy három BUK-1 föld-levegő rakétarendszer és egy háromfős kezelőszemélyzet érkezett Oroszországból Ukrajnába.

Képeket mutatott az újságíróknak, amelyeken a rakétarendszerek különböző helyeken láthatók. Nyilvánosságra hozott egy olyan fotót is, amelyen az elhárítás szerint a malajziai utasszállító gépet eltaláló rakéta kondenzcsíkja látható rögtön a kilövés után. A kép állítólag a Donyeck megyei Torez környékén készült. A titkosszolgálat közlése szerint a rakétát olyan területről indították el, amelyet "terroristák és orosz katonák" tartanak ellenőrzésük alatt.

Volodimir Hrojszman ukrán miniszterelnök-helyettes közben sajtótájékoztatóján közölte: a repülőgép feketedobozai még mindig a szakadároknál vannak, habár a szeparatisták közölték, hogy készek azokat átadni a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) képviselőinek. Nem zárta ki viszont annak lehetőségét, hogy ez idő alatt a szeparatisták vagy orosz szakértők már meghamisították a feketedobozokat, és eltüntettek belőle minden rájuk nézve terhelő adatot.

Moszkva ukrán szálat talált

Moszkva időközben az ukránokra próbálja kenni a felelősséget. Egyrészt azt közölték, hogy nem észleltek rakétaindítást a maláj utasszállító múlt csütörtöki kelet-ukrajnai katasztrófája idején. A bejelentés szerint az ezzel kapcsolatos dokumentumokat még hétfőn a nemzetközi szakértők rendelkezésére bocsátják. Az oroszok azt kérik Washingtontól, hogy ossza meg azokat a műholdfelvételeket, amelyeken rakétaindítást észleltek, amennyiben rendelkeznek ilyenekkel. Vasárnap John Kerry amerikai külügyminiszter azt mondta, hogy az Egyesült Államok műholdas eszközökkel észlelte a légvédelmi rakéta indítását és követte a röppályáját is.

Oroszország azokat az anyagokat is átadná a szakértőknek, amelyek szerint – mint Moszkva állítja – a maláj utasszállító közelében, attól 3-5 kilométeres távolságra egy ukrán harci gép – feltételezhetően egy SzU-25-ös vadászbombázó – repült: észlelték, ahogy a vadászgép a maláj utasszállító irányában emelkedik. Az orosz védelmi tárca erre magyarázatot követelt Kijevtől. A SzU-25-ös rövid idő alatt elérheti a tízezer méteres magasságot, fegyverzetében általában megtalálhatók az R-60-as levegő-levegő rakéták, amelyek akár 12 kilométeres távolságról is leküzdhetik a megadott célpontot. Korábban Kijev hivatalosan azt közölte, hogy "az esemény idején a körzetben nem voltak ukrán katonai gépek", ami az orosz tábornok szerint nem felel meg a valóságnak.

Hirdetés