2014. július. 14. 16:50 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 14. 17:44 Világ

Hét halott a líbiai repülőtérnél

Hét ember életét vesztette és harminchatan megsebesültek a líbiai főváros, Tripoli nemzetközi repülőterénél az egymással rivalizáló milíciák között vasárnap kirobbant harcokban – jelentette a helyi sajtó másnap.

A légikikötőt Miszrátából származó iszlamista felkelők támadták meg hajnalban, és órákig tartó harcok után vereséget szenvedtek a repülőteret évek óta ellenőrzésük alatt tartó zenteni fegyveresektől – közölte a líbiai kormány információira hivatkozva az as-Sark al-Avszat című lap.

A miszrátai és zenteni felkelők az észak-afrikai ország legerősebb milíciái, és a vasárnapi összecsapások a legsúlyosabb harcok voltak idén Líbiában. A Lybia Herald című újság arról számolt be, hogy a fegyveresek rakétákkal is támadták a repülőteret. A fővárostól 25 kilométerre fekvő nemzetközi légikikötőt 2011 októbere óta tartják uralmuk alatt a Tripolitól mintegy 170 kilométerre délnyugatra található Zenten városának felkelői.

Az ENSZ líbiai támogató missziója hétfőn bejelentette, hogy a biztonsági helyzet romlása miatt átmenetileg kivonja alkalmazottait az észak-afrikai országból. A misszió honlapján megjelent közlemény szerint a világszervezet az utóbbi hét folyamán néhány munkatársát már kivonta Líbiából, most azonban a teljes állomány kimenekítése mellett döntöttek.

Nevük elhallgatását kérő források arról számoltak be, hogy a tripoli repülőtér vasárnapi bezárása után a miszrátai légikikötő működését is felfüggesztették. "Nyugat-Líbia gyakorlatilag el lett zárva a világtól" – közölte a repülőtéri tisztségviselő az AFP francia hírügynökséggel, hozzátéve, hogy a tripoli repülőtér eredetileg három napra tervezett bezárását is meghosszabbíthatják.

A Líbiával szomszédos Algéria, Tunézia, Egyiptom, Csád, Niger és Szudán képviselői a dél-tunéziai Hammametben hétfőn találkoztak az országban akkreditált líbiai nagykövettel, és felszólították a líbiai belső ellenfeleket, hogy indítsanak nemzeti párbeszédet és tárgyalások útján rendezzék a konfliktust.

A kőolajban gazdag észak-afrikai országban kialakult bizonytalan helyzet egyik oka, hogy az átmeneti kormány nem tudja ellenőrzése alatt tartani azokat a fegyveres csoportokat, amelyek 2011-ben segítettek elűzni Moammer Kadhafi akkori vezetőt.

Egyes értékelések szerint a vasárnapi harcok az iszlamista és szekuláris politikai erők közötti összetűzésnek tekinthetők, mivel a repülőteret megtámadó milíciák az iszlamista parlamenti pártok fegyveres szárnyának számítanak, míg a zenteni felkelők a világi oldal támogatói.

Hirdetés
Címkék