Világ Fazekas Zsuzsa 2014. június. 28. 11:00

"A nyugati oktatás bűn" - az evolúciót is tagadja a Boko Haram

Több mint tízezer ember haláláért lehet már felelős a nigériai militáns terrorszekta, a Boko Haram, amelynek követői tagadják az evolúciót, nem engedik a nőket iskolába járni, vezetője pedig egy teológusból lett terroristavezér, akiért hét millió dollárt kínál az Egyesült Államok.

Az új tálibokként emlegetik őket, elutasítják az evolúciót, nőket és gyerekeket rabolnak el, hogy eladják őket, és már több mint tízezer ember haláláért lehetnek felelősek - a nigériai Boko Haram már szinte egész Északkelet-Nigériát az ellenőrzése alatt tartja, és hetente érkeznek hírek arról, hogy hogyan fosztották ki a környékbeli falvakat.

A szélsőséges terrorszervezet áprilisban 276 tizenéves diáklány elrablásával hívta fel magára a nemzetközi figyelmet, kedden pedig ismét közel száz gyereket vittek magukkal részben túsznak, részben hogy félelmet keltsenek, részben pedig azért, mert a végletekig ellenzik a nők oktatását, különösen azt, ha nyugati stílusú iskolákban tanulnak.

A Boko Haram neve egyébként a helyi hausza nyelven azt jelent, hogy a "nyugati oktatás bűn", vagy a "nyugati oktatás tilos", és bár a szervezet arabul "A próféta tanításainak terjesztése és a dzsihád mellett elkötelezett embereknek" (Jama'atu Ahlis Sunna Lidda'awati wal-Jihad) nevezi magát, már a korai időszakában ráragadt a legfőbb tanításából vett Boko Haram név amellett, hogy sokan egyszerűen táliboknak nézték őket, bár nem álltak kapcsolatban Oszama Bin Ladennel és csoportjával.

A Nigéria északkeleti részét rettegésben tartó terrorszervezet 2002-ben még egyfajta iszlamista szektaként indult egy karizmatikus tanító, Mohamed Juszuf szervezésében, aki miután teológiát tanult, úgy érezte, hogy az egyébként muszlim vezetésű ország nem eléggé tartja magát a Koránhoz és az iszlám jogrendszerhez, a saríához, ezért a kameruni határtól mintegy száz kilométerre fekvő Maiduguriban létrehozott egy mecsetből és egy iskolából álló létesítményt, ahol az igaz hitre nevelhette az embereket, idővel pedig dzsihadistákat toboroztak.

Tüntetés a szabadulásért 2014. április 30-án - az elrabolt diáklányok szülei mellett a nigériai oktatási miniszter, Obiageli Ezekwesilieze is felszólalt
AFP / Philip Ojisua

"Visszautasítjuk a darwinizmus elméletét is"

Juszuf szó szerint értelmezte a Koránt, különösen abból azt a részt, amely szerint "az Evangélium birtokosainak tehát aszerint kell ítélkezniük, amit Allah kinyilatkoztatás gyanánt leküldött benne, s akik nem aszerint ítélkeznek, amit Allah leküldött, azok az gonoszak". Ebből kiindulva Juszuf arra jutott, hogy Nigéria nem Allah kinyilatkoztatása szerint él, a nyugati világ még annyira sem, így küzdeniük kell a nyugati világ minden olyan megnyilvánulása ellen, ami ellentétes a Koránban foglaltakkal - ilyennek számítanak a parlamenti választások, a nadrág és a póló viselése a nőknél, vagy a világi oktatás is, amelynek ráadásul a tananyagát is tagadják.

"Vannak prominens iszlám tanítók, akik látták és megértették, hogy a nyugati típusú oktatásban olyan dolgok keverednek, amelyek ellentétesek az iszlámba vetett hitünkkel" - magyarázta Juszuf még 2009-ben a BBC-nek. A Boko Haram addigra militáns szervezetté nőtte ki magát, és mivel a Nigériában uralmon lévőket is elítélték, ezért robbantásokkal, rendőrőrsök megtámadásával indítottak felkelést a rendszer ellen, hogy megdöntsék és kizárólag a saríán alapuló iszlám államot hozzanak létre. Mikor a hatóságok ellentámadásba lendültek, elfogták Juszufot, aki a letartóztatás során meg is halt, de nem sokkal halála előtt még a BBC-nek adott interjúban még volt alkalma kifejtenie a nézeteit: "Itt van például az eső. Mi hisszük, hogy ez Isten alkotása, és nem a Nap okozta pára csapódik le és lesz esővé. Vagy azt mondják, hogy a Föld gömbölyű. Ha ez Allah tanításával ellentétes, akkor visszautasítjuk. Visszautasítjuk a darwinizmus elméletét is."

Juszuf halála után, mikor a hatóságok már azt hitték, hogy sikerült végső csapást mérni a Boko Haramra, egy másik korábbi teológus vette át a militáns terrorszekta vezetését: Abubakar Sekau, aki radikálisabbá is formálta a szervezetet. Az új vezér kerüli a nyilvános szereplést, alig néhány vezetővel érintkezik, és legfeljebb videóüzenetekben kommunikál a szervezet katonáival és a külvilággal, így keveset tudni róla, még az sem biztos, hogy hány éves - egyesek szerint még csak a harmincas éveiben jár, mások szerint már negyven felett. A Boko Haramból kiszivárgó hírek szerint Sekau egyébként egy csendes ember, borzasztóan finnyás, de nem akar luxusban élni, elvei viszont még elődjénél is keményebbek, szerinte ugyanis bármi, vagy bárki feláldozható a hitért, illetve a hit által meghatározott célokért.

Bár Sekau nem mutatkozik a nagyközönség előtt, számos videóüzenetet küldött már az interneten Nigéria vezetőinek, az Egyesült Államok elnökének, vagy egyszerűen csak a népnek. Hosszas beszédekben fenyegette már meg a világot, a leghíresebb megjelenése viszont idén május elején, a 276 diáklány elrablása után volt, amikor egy tank előtt és két álarcos katona között közel egy órán keresztül magyarázta, hogy mi lesz a lányokkal: "Én raboltam el a lányaitokat. Allah nevében el fogom őket adni a piacon" - mondta akkor a vezető nevetve.

"Megmondtam, hogy fel kell hagyni a nyugati oktatással. Lányok, abba kell hagynotok az iskolát és meg kell házasodnotok" - magyarázta, a videó további részén pedig angolul kitért arra is, hogy az embereknek választania kell, hogy a muszlimokkal tartanak, vagy Obamával, a Maliban beavatkozó Francois Hollande francia elnökkel, George Bush-sal és Clintonnal. "Abraham Lincolnról nem is beszélve" - tette hozzá, majd folytatva a gondolatmenetet közölte, Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkárt és mindenki mást, aki nem hívő, meg kell ölni, mert ez egy háború a keresztények ellen.

7 millió dollárt érő top terrorista

A Boko Haram vezetőjének szavai nem csak üres fenyegetések: a nigériai elnök, Goodluck Jonathan szerint az elmúlt évek során a szekta összesen mintegy 12 ezer embert gyilkolt le, és körülbelül 8 ezret csonkított meg, főleg az ország három északkeleti régiójában, de voltak már akcióik Kamerunban, valamint a nigériai fővárosban, Abujában is. A szakértők szerint az északon tevékenykedő katonai alakulatok mellett a szervezetnek kisebb sejtjei lehetnek Abujában, valamint az ország más részein, akik végrehajtották a merényleteket, de alapvetően a decentralizált felépítés lehet a jellemző a szervezetre. A Boko Haram sejtjeit eszerint elsősorban az ideológia köti össze, vagyis az iszlám, és annak egy sajátos militáns verziója. Sekau ebben a felállásban a legfőbb ideológiai vezetőként szolgál, és nem véletlen, hogy ő maga is teológiát végzett és egyfajta vallási vezetőként is szolgál, még ha a nigériai hivatalos iszlám vezetők nem is fogadják el annak.

Bár a Boko Haram módszereiben, ideológiájában és kommunikációs stílusában is a tálibokat és az Al-Kaidát, Sekau pedig Oszama bin Ladent másolja, a szervezet nem tartozik az Al-Kaidához, hanem helyi szinten fejlődött ki, a kezdeti célok mellé pedig a hatóságok támadásai után a szimpla bosszúvágyat is felvették. Kegyetlenségben felveszik a versenyt bárkivel, és akárcsak az iszlamista iraki lázadók, a Boko Haram is szívesen tesz fel elrettentő videót arról, ahogy elvágják áldozataik torkát.

A Boko Haram vezetői 2012. áprilisában kalasnyikovokkal üzentek
AFP

A nigériai hatóságok viszont nagyjából tehetetlenek, a Boko Haram ugyanis pont a legszegényebb régiók közé tartozó északkeleti vidékeken vetette meg a lábát, a helyi hatóságok szerint pedig az iszlamista katonák még jobban is vannak felszerelve, mint a kormány emberei, ezért képtelenek legyőzni őket a harcmezőn. A megoldás egyesek szerint az lehetne, ha sikerülne felszámolni a szegénységet, és sikerülne egy olyan konszenzusra jutni az oktatással kapcsolatban, amit az iszlamisták is elfogadnak, akik egyébként nem hajlandóak tárgyalni, és meglehetősen szélsőséges nézeteket vallanak.

Elemzők szerint a Boko Haram tagjai először állástalan diákokból és fiatalokból kerültek ki, azóta azonban az elrabolt kisfiúkból feltehetőleg gyerekkatonákat is képeznek. Sőt, az évek során sikerült külföldi kapcsolatokat is kiépíteniük, főleg az afrikai hasonló iszlamista szervezeteivel, az észak-afrikai és az arab Al-Kaidával, valamint a szomáliai Al-Shababbal, az amerikaiak pedig tudni vélik, hogy a Boko Haram még segítséget is kap ezektől a szervezetektől. Nem véletlen viszont, hogy az Egyesült Államok tavaly 7 millió dollárnyi nyomravezetői díjat ajánlott fel annak, aki elvezeti őket Sekauhoz, míg az észak-afrikai Al-Kaida egyik vezetője "csak" 5 milliót, egy másik pedig 3 milliót ér.

Hirdetés