2014. június. 19. 20:15 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 19. 20:14 Világ

Még mindig nem tudni, hol kapják szét a Costa Concordiát

Késlelteti a Costa Concordia elvontatását a toscanai Giglio szigetének partjairól az, hogy még nem döntöttek arról, melyik kikötőben szedik szét a hajóroncsot – írják az olasz lapok. A Corriere della Sera című napilap szerint fennáll a veszélye, hogy a Costa Concordia roncsa ott marad, ahol van.

Eredetileg tavasszal kellett volna kijelölni azt az olasz vagy külföldi kikötőt, ahova a hajóroncsot elszállítják és szétszedik. A kikötőt azonban még mindig nem választották ki.

Toscana tartomány - amelyhez Giglio térsége tartozik - ahhoz ragaszkodik, hogy a hajóroncsot a baleset helyszínétől néhány mérföldre levő Piombino kikötőjébe vontassák el. A Costa Concordia szétszedésének több százmillió eurós megbízatása megmentheti ugyanis Piombino kikötőjét a bezárástól.

A számlát viszont a Costa Crociere hajótársaság fizeti, amely a messzebb levő Genova kikötőjét választotta. A Costa szerint a genovai kikötő műszaki szempontból alkalmasabb egy ekkora hajóroncs szétszedéséhez. Piombino mellett érvelnek viszont a környezetvédők, szerintük minél rövidebb távolságra vontatják a hajóroncsot a tengeren, annál jobb.

Abban a szakértők egyetértenek, hogy a Costa Concordia még egy telet nem bír ki Giglio szigeténél. A 2012. január 13-án zátonyra futott hajót tavaly szeptemberben állították egyenesbe. Azóta a hajóroncsot stabilizálták és mindkét oldalára tartályokat szereltek fel. A vízzel megtöltött tartályok segítségével a tengerfenéken álló Costa Concordiát július 10-e után a víz fölé emelik és így készen áll majd az elvontatásra.

A hajótest megemelése öt napot igényel, amely alatt leállítják a Giglióra érkező és innen induló komphajók forgalmát. A sziget polgármestere máris jelezte, hogy ez jelentős idegenforgalmi kiesést jelent a helyieknek.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.