2014. május. 24. 18:59 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 24. 18:18 Világ

Thaiföldi puccs: az utolsó választott testületet is szétkergették

A thaiföldi puccsista katonai vezetők szombaton bejelentették, hogy feloszlatták az ország szenátusát, és kezükbe veszik a teljes törvényhozói hatalmat.

Ezzel gyakorlatilag az utolsó demokratikus intézményt is felszámolta a néhány nappal ezelőtt vértelen puccsal hatalomra került Prajuth Csan-ocsa, a hadsereg főparancsnoka, aki az államcsíny után rögtön felfüggesztette az alkotmányt és feloszlatta a parlament alsóházát, de akkor még a helyén hagyta a szenátust. Miután azonban a Nivatthamrong Bunszongphaiszan vezette ügyvivő kormányt megfosztották hatalmától, és pénteken Csan-ocsa magához vonta a miniszterelnöki jogköröket, nem okozott különösebb meglepetést a szenátus "szétkergetése". 

Közvetlenül a puccs után a felsőház megtartását megfigyelők azzal magyarázták, hogy a katonák abban reménykedtek: a szenátus - mint a demokratikus rendszer megmaradt intézménye - utólag jóváhagyja majd döntéseiket. Szombaton mégis úgy döntöttek, hogy ezt a testületet is feloszlatják, de nem indokolták meg, miért. Hírügynökségek szerint meg akarják előzni, hogy egyes magas rangú politikusok a szenátusi emelvényről esetleg dacoljanak a katonai kormányzattal. 

A hadsereg a csütörtöki hatalomátvételt egyébként azzal indokolta, hogy meg akarta előzni a további zavargásokat, véget akart vetni a hosszú ideje tartó politikai bénultságnak. Csakhogy csütörtök óta további tüntetések zajlanak Bangkokban. A rendkívüli állapot értelmében tilos ötfős vagy annál nagyobb létszámú utcai megmozdulásokat tartani, pénteken mégis több százan, köztük diákok, gyűltek össze Bangkok egyik központi üzleti negyedében, hogy tiltakozzanak a puccs ellen. Súlyosabb zavargásokról nem érkezett jelentés. Szombaton is összegyűltek a tiltakozók a fővárosban, farkasszemet néztek a pajzsokkal felszerelt rohamrendőrökkel, egyes helyen kisebb-nagyobb dulakodás is volt. 

A hadsereg szóvivője elmondta, hogy többeket őrizetbe vettek, "legalább száz ember katonai felügyelet alatt áll". Hozzáfűzte: az őrizetbe vettekkel jól bánnak, a katonai vezetés arra törekszik, hogy megnyugtassa a kedélyeket.

Hirdetés