Nőt csinálhat a Pentagon a Wikileaks-botrány kulcsfigurájából
Polgári büntetés-végrehajtási intézménybe helyezhetik át Chelsea Manninget, hogy ott hormonkezelést kaphasson nővé alakulásához.
Az amerikai védelmi minisztérium fontolóra vette, hogy egy polgári büntetés-végrehajtási intézménybe helyeztesse át Chelsea (korábban: Bradley) Manninget, akit tikos iratoknak a WikiLeaks portál számára történt kiszivárogtatása miatt 35 évi szabadságvesztésre ítéltek, hogy a közkatona megkaphassa az általa kért hormonkezelést - közölte szerdán az amerikai média.
Egy szövetségi bíró áprilisban engedélyezte a férfinak született, de önmagát nőnek érző Manningnek a Chelsea név hivatalos használatát, amivel szemben a hadsereg nem támasztott kifogást. Az elítélt jelenleg a Kansas állambeli, kizárólag férfiakat fogva tartó Fort Leavenworth-i katonai börtönben tölti büntetését.
John Kirby ellentengernagy közleményben tudatta, hogy a Pentagonban nem született meg a példátlan döntés a katonai elítélt polgári börtönbe történő átköltöztetéséről. Rámutatott, hogy minden ilyen határozat "megfelelő módon kiegyensúlyozott lesz a katona egészségügyi szükségletei és azon kötelezettségünk között, hogy biztosítsuk Manning közkatona rács mögött maradását".
Kirby szerint a jelenleg Szaúd-Arábiában tartózkodó Chuck Hagel védelmi miniszter a szárazföldi haderő kérésére jóváhagyta, hogy tanulmányozzák az olyan fogva tartottak kezelésének lehetőségét, akiknél nemi diszfóriát állapítottak meg. (Az érintettek elégedetlenséget, nyugtalanságot, depressziót és szorongást érezenek amiatt, hogy úgy érzik: ők voltaképpen férfi testben élő nők.)
Hagel vasárnap az ABC televíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy nyitott a transzneműek katonai szolgálatának engedélyezésére, ha a fegyveres erőknél megoldanák az érintettek orvosi felügyeletét. Ez az egyébként republikánus védelmi miniszter szerint sokkal bonyolultabb ügy, különösen nehéz terepen, mint amilyen 2011-ben a homoszexuálisokkal szembeni tilalom feloldása volt.
Kijelentette, hogy a transzeneműek katonai szolgálatával kapcsolatban kész a feltételek folyamatos újramérlegelésére, mert megítélése szerint minden erre alkalmas amerikainak biztosítani kell annak lehetőségét, hogy a hazáját szolgálhassa.
Manning mintegy 700 ezer iratot, diplomáciai sürgönyt és videofelvételt juttatott el a WikiLeaks portálhoz, ami a maga nemében az Egyesült Államok történelmének legnagyobb ilyen jelelgű bűncselekménye volt.
A katona többször is úgy nyilatkozott, hogy nőként kíván tovább élni és hogy hormoncsere-terápiát hajtsanak rajta végre, de ezt a kérését a hadsereg mindeddig megtagadta. A Pentagon ugyanis nem biztosít ilyen kezelést, Manninget pedig egészen addig nincs mód leszerelni, amíg le nem töltötte büntetését.
Hagel áprilisban rendelte el, hogy a Pentagon próbálja meg kidolgozni annak módját, hogy Manninget a Szövetségi Börtönigazgatóság felügyelete alá helyezzék, mert ott biztosítják a hormonkezelést a rabok számára. A két intézmény közötti megállapodás alapján évi 15-20 elítélt katona kerül át civil börtönökbe, igaz, nem olyanok, akiket nemzetbiztonság veszélyeztetése miatt ítéltek el.