Orbán Viktor második, földindulásszerű választási győzelméről és a kormánya újabb egyértelmű felhatalmazásáról ír az al-Dzsazíra hírtelevízió véleményrovatában a Miniszterelnökség nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkára. Kumin Ferenc szerint az Európában is egyedülálló eredmény az újjáéledő magyar gazdaságnak és a széteső ellenzéknek köszönhető.
Az április 6-i választásokról szóló írást kedden tették közzé az aljazeera.com-on. Kumin Ferenc szerint a Fidesz-KDNP pártszövetség az újabb földindulásszerű győzelemmel a 106 egyéni országgyűlési mandátumból besepert 96-ot, a 4,8 millió leadott szavazatból 2,3 milliót, és csaknem egymillió vokssal előzte meg a baloldali pártszövetséget.
A helyettes államtitkár megemlíti a kritizálókat is, akik szerint a választójogi törvény „elferdítésével” Magyarország az Európai Unió egyetlen diktatúrájává vált. Mások az elfogult médiát és a szegény, tudatlan választókat hibáztatják – tette hozzá. Kumin Ferenc úgy látja, hogy elég csak ránézni a magyar gazdaságra valamint a magyar ellenzékre, és máris megérthető, minek köszönhető 2010 után Orbánék újabb falrengető győzelme.
Az őszödi beszédtől a szárnyaló konjuktúraindexig
Az írásban egyebek mellett a GKI konjuktúraindexére hivatkozik a helyettes államtitkár a javuló gazdasági kilátásokkal kapcsolatban. A legutóbbi adatok szerint a mutató áprilisban is 16 éves csúcson volt, a belső fogyasztás pedig nyolcéves csúcsot ért el.
Az eredmények között említi azt is, hogy az államháztartás hiányát 2013-ra sikerült a GDP 2,2 százalékára leszorítani, csökkent az alapkamat, és 8,6 százalékra, az uniós átlag alá esett a munkanélküliség.
Nem felejt el hivatkozni Kumin Gyurcsány Ferencre és az őszödi beszédre, amelyben a volt kormányfő azt állította: hazudtak, hogy bebiztosítsák a szocialisták 2006-os választási győzelmét. Az emberek felháborodása tömegtüntetésekhez vezetett a beszéd hangfelvételének nyilvánosságra kerülése után, 2008-ra pedig különösen sebezhetővé vált Magyarország a gazdasági válság kirobbanásakor. A magyar állampapírok az elsők között veszítették el értéküket, és a kormány IMF-kölcsönt vett fel, hogy elkerüljék a csődöt – tette hozzá.
Gyurcsány, Bajnai, Simon
Kumin Ferenc szerint az embereknek 2010-re elegük lett, változást akartak, és ennek köszönhette a Fidesz-KDNP első, már akkor is földindulásszerű győzelmét. Az MSZP több mint egymillió szavazót veszített, az egykori koalíciós partner SZDSZ valamint az MDF kiesett a parlamentből, két új párt, az LMP és a Jobbik viszont bekerült.
A baloldali ellenzék ennek ellenére ugyanazon arcok vezetésével alakított 2014-re választási szövetséget, akiket a szavazók 2010-ben elutasítottak. A helyettes államtitkár itt név szerint Mesterházy Attila miniszterelnök-jelöltet, valamint Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon volt kormányfőket említi.
Kumin Ferenc úgy véli, hogy az ellenzék kampánya szervezetlen és üzenetek nélküli volt, ráadásul megtépázta egy magas rangú szocialista titkos bankszámláival kapcsolatos botrány is – utalt név nélkül az előzetes letartóztatásban ülő Simon Gáborra. Szerinte ugyanakkor mindez a nemzetközi sajtóból kevésbé köszönt vissza, pedig alapvető befolyásolták a választókat ezek az információk, amikor újra nemet mondtak a baloldalra.
Nincs itt semmi gond
Tony Blair Munkáspártja 2001-ben a szavazatok mindössze 40,7 százalékával szerezte meg a brit képviselőházban a mandátumok 63 százalékát, és újraválasztásakor egyesek csendes földindulást emlegettek, de szabálytalanságot senki sem. A Fidesz-KDNP április 6-án az egyéni mandátumok több mint 90 százalékát seperte be, de a listás szavatokkal végül 67 százalékosra olvadt a megszerzett többség aránya – érvelt a nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkár azzal kapcsolatban, hogy szerinte miért is nem volt igazságtalan Orbán Viktorék legutóbbi győzelme.
Kumin megállapítja, hogy sem a magyar választókkal, sem a választási rendszerrel nincs semmi baj. Orbánékat azért választották meg újra, mert a kormánypártokkal szemben a gyenge ellenzék semmi hihetőt nem ígért az embereknek – tette hozzá az írás végén.
Az oldal szerkesztői jelzik, hogy Kumin Ferenc a saját véleményét tette közzé, ami nem feltétlenül azonos az al-Dzsazíra álláspontjával.