2014. április. 11. 07:52 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 11. 13:12 Világ

Észak-koreai gyártmányúak voltak a határnál talált drónok

Észak-Koreában gyártották és onnan küldték Dél-Korea légtérbe azt a három kisméretű pilóta nélküli kémrepülőgépet, amelyet a két ország hátárának közelében talált a dél-koreai hadsereg.

Észak-Koreában gyártották és onnan küldték Dél-Korea légterébe azt a három kisméretű pilóta nélküli kémrepülőgépet, amelyet a két ország határának közelében talált a dél-koreai hadsereg – ismertette pénteken a szöuli védelmi minisztérium az első vizsgálatok eredményeit. A tárca közlése szerint a határtérségben különböző pontokon találtak rá ezekre a gépekre az elmúlt hetekben, ami rávilágított a dél-koreai légvédelmi rendszer hiányosságaira. Az egyik kémrepülőgép ráadásul mintegy 200 fényképet készített a két ország határáról és a dél-koreai fővárosról, Szöulról. A felvételek között volt olyanok, amelyek a szöuli elnöki hivatalról, valamint a határtérség katonai létesítményeiről készültek.

A védelmi tárca szerint a vizsgálat során megállapították, hogy gépvázat polikarbonátból gyártották, ezért a radarok számára nehezen észlelhetők. Hatótávolságuk legfeljebb 200 kilométer, és óránkénti 100-120 kilométeres sebességgel képesek repülni egy-két kilométeres magasságban.

A gépek nem tudnak azonnali képeket továbbítani a fogadóállomásra, és az általuk készített fotók minőségben nem jobbak a Google térképprogramja által használt, kereskedelmi műholdak által készített felvételeknél. A drónok gyártásához szükséges alkatrészeket egyebek mellett dél-koreai, amerikai, japán és cseh cégek gyártották, de Észak-Koreában eltüntették róluk a logókat és a gyártási számokat. Akkumulátoraikon észak-koreai írással van feltüntetve lejárati idejük.

A gépek előre betáplált koordinátákat követve repültek a GPS műholdas helymeghatározó rendszer segítségével. A dél-koreai szakértőknek a gép adatai alapján még dekódolniuk kell azt, hogy pontosan honnan indították őket. Ebben külföldi szakértők is a segítségükre lesznek.

A dél-koreai hadsereg illetékesei és szakértők mindenesetre azt mondják, hogy ezek a korszerűtlen drónok nem jelentenek valós biztonsági veszélyt az országra nézve Észak-Korea hagyományos fegyvereihez, rakétáihoz vagy tüzérségi ütegeihez képest. A tárca szóvivője szerint vegyi vagy biológiai fegyverek szállítására sem igen alkalmasak, de megjelenésük miatt a dél-koreai hadseregnek sürgősen be kell szereznie olyan radarokat, amelyek alacsonyan repülő, kisméretű célok észlelésére képesek, illetve a megsemmisítésükre képes fegyverekre is szükség lenne, például az elnöki palota védelméhez.

Amennyiben a végleges vizsgálat során kétséget kizáróan bebizonyosodik, hogy valóban észak-koreaiak ezek a drónok, akkor Szöul panaszt tesz az ENSZ illetékes bizottságánál, amely a hatvan évvel ezelőtti koreai háborút lezáró tűzszünet betartását felügyeli.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.