2014. március. 12. 08:18 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 12. 10:01 Világ

Rég tudták, hogy Sarkozyt lehallgatják

Tudott arról a francia kormány, hogy Nicolas Sarkozy volt államfőt az ügyészség lehallgatta – ismerte el kedd este Jean-Marc Ayrault miniszterelnök a France 2 közszolgálati televízió híradójának vendégeként. A jobboldali ellenzék elítélte a "politikai kémkedési ügyet".

A Le Canard enchainé című szatirikus hetilap szerdán megjelenő számának címlapján – amely már kedden este felkerült az internetre – azt közölte, hogy Christiane Taubira igazságügyi és Manuel Valls belügyminiszter február 26. óta tud arról, hogy az ügyészség tavaly elrendelte Sarkozy lehallgatását. 

A miniszterelnök megerősítette, hogy a kormányzatnak február 26. óta tényleg tudomása volt a megfigyelésről, aznap ugyanis eljárás indult a volt államfő ellen. "Nem ismertük viszont a lehallgatások tartalmát" – mondta Ayrault. Jean-Francois Copé, a jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) főtitkára kedden este elítélte "az államügyet, amely egy valóságos politikai kémkedés". 

Francois Hollande államfő, akinek az alkotmány szerint az igazságszolgáltatás függetlenségének garantálása a feladata, jelezte: "a végrehajtó hatalom nem avatkozhat be semmilyen módon egy folyamatban lévő bírósági ügybe". Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a lehallgatások szabályos voltának vitatására megvan a lehetőség. A lehallgatás miatt az ügyvédi kamara testületileg tiltakozását fejezte ki, miután az a volt államfő ügyvédjét is érintette, s ez sértheti a védelemhez fűződő jogokat. 

A Le Monde című napilap múlt pénteken írta meg, hogy a rendőrség Nicolas Sarkozy volt államfőt (2007–2012) leköszönése után, 2013-ban lehallgatta annak az ügyészi eljárásnak a keretében, amely a Moammer Kadhafi néhai líbiai vezetőtől még a 2007-es elnökválasztási kampányhoz érkezett állítólagos támogatás kivizsgálására indult. A lehallgatások során az ügyészség azonban egy másik ügyben jutott olyan információkhoz, amelyek miatt február 26-án befolyással való üzérkedés és nyomozási titok megsértése miatt eljárást indítottak. 

Sarkozy és ügyvédje egyik telefonbeszélgetéséből ugyanis kiderült, hogy az úgynevezett Bettencourt-ügyben, amelyben érintett a volt elnök, a semmítőszék egyik magas rangban lévő bírója, Gilbert Azibert a folyamatban lévő nyomozás részleteiről folyamatosan tájékoztatja a volt államfő ügyvédjét. Cserébe Sarkozy állítólag egy monacói kinevezést ígért a bírónak. 

A Bettencourt-ügyben felmerült a gyanú, hogy a volt elnök visszaélt Liliane Bettencourt-nak, Európa leggazdagabb asszonyának, a l'Oréal kozmetikai cégbirodalom örökösnőjének megrendült egészségi és pszichés állapotával, és meggyőzte, hogy törvénytelen módon támogassa 2007-ben az elnökválasztási kampányát. Sarkozyt ki is hallgatták, vádat is emeltek ellene, majd utóbb bizonyíték hiányában ejtették a vádat, s csak Sarkozy pártjának tagjai ellen folyik eljárás az ügyben.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?