Étel után kutató, kiéheztetett civilekre vadásznak az orvlövészek - brutális ostromról jelent az AI
Palesztin és szír polgárok esnek áldozatul háborús és emberiségellenes bűncselekményeknek a Damaszkusz vonzáskörzetében elhelyezkedő Jarmuk városában, amelyet jelenleg a szíriai kormányzati erők brutális ostrom alatt tartanak - közölte az Amnesty International (AI) hétfőn. A lakosság 60 százaléka alultáplált, 128 ember már éhen halt. A kiéheztetett helyiek némelyike kutya- és macskahúson próbál túlélni.
A szíriai krízis harmadik évfordulója alkalmából készült, Az élet kiszorítása Jarmuk-ból: Polgári áldozatok ellen elkövetett háborús bűncselekmények című jelentés többek között arra hívja fel a figyelmet, hogy 2013 júliusa óta majdnem 200 ember vesztette életét, és a városba vezető létfontosságú étel- és gyógyszerszállítmányi útvonalakat is elvágták. Az AI által végzett vizsgálatok szerint a halottak közül 128 ember éhhalál áldozata lett a katasztrofális humanitárius válság közepette.
A jelentés kiemeli, hogy a kormányzati erők és szövetségeseik többször is támadták a várost, köztük polgári épületeket, iskolákat, kórházakat és egy mecsetet is. A megtámadott épületek közül néhány ideiglenes menedékhelyként szolgált azok számára, akik elhagyni kényszerültek a lakhelyüket. A támadások az orvosokat és az egészségügyi személyzetet sem kímélték.
Akadozó szállítmányok, kutyahúson élő civilek
„Válogatás nélkül támadni a civil lakosság lakta területeket is háborús bűncselekménynek számít. Többszörösen megtámadni egy sűrűn lakott területet, ahol a lakosoknak nincs hová menekülniük, könyörtelen hozzáállásról és a legalapvetőbb emberi jogok lábbal tiprásáról tesz tanúbizonyságot” – mondta Philipp Luther. „A hírek szerint a Jarmukban maradtak legalább 60 százaléka szenved alultápláltságtól. A táborlakók azt is elmondták az AI-nak, hogy hónapok óta egyáltalán nem ettek gyümölcsöt, sem zöldséget. A rizs ára is ugrásszerűen megemelkedett, egy kiló ára eléri a 100 dollárt.”
„A kormányzati erők azzal, hogy a civil lakosság éheztetését fegyverként használják, háborús bűncselekményt követnek el. Családok szívszaggató történeteket mondtak el arról, hogyan kell kutya- és macskahúsra fanyalodniuk, hogy életben maradjanak és milyen látniuk, hogy orvlövészek étel után kutató ártatlan embereket támadnak meg” – mondta Philip Luther.
Az ENSZ Segélyezési- és Munkaügyi Hivatala által 2014 januárjában és februárjában szállított, szakaszokban érkező élelmiszer-ellátmány ellenére – a beérkezett segélyek sajnálatos módon még mindig elégtelennek bizonyulnak az alapvető szükségletek kielégítésére. Az elmúlt napokban a térségben újrakezdődött bombázások pedig a szállítmányozás újbóli elakadásához vezettek.
Csak úgy tornyosulnak a halottak
Olyan nőkről is beszámoltak, akik belehaltak a szülésbe. Az idősek és a gyermekek szenvednek legjobban: eddig tizennyolc gyermek, köztük több csecsemő vesztette életét. További problémákat okoz, hogy a lakosság gyakran mérgező növényeket, sőt kutyahúst kényszerül fogyasztani. A kórházak még a legalapvetőbb egészségügyi felszerelésnek is híján vannak. A legtöbbet emiatt be is záratták. Helybeliek azt nyilatkozták az AI-nak: arra is volt példa, hogy felfegyverzett ellenzéki csoportok fosztottak ki kórházakat, és loptak el mentőautókat.
Eredmény nélkül mit sem ér az elfogadott határozat
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát – amelyben arra utasítja a szembenálló feleket, hogy azonnali hatállyal szüntessék meg a lakott területek ostromát, hagyjanak fel az emberi jogok és a nemzetközi jogszabályok folyamatos megsértésével, illetve hogy biztosítsanak akadálytalan munkavégzést a nemzetközi humanitárius szervezeteknek – a múlt hónapban fogadták el. Azonban kézzelfogható eredmény ezen a területen – az ostromlott területek lakosainak helyzetét tekintve – még nem történt.
Az AI a Nemzetközi Büntetőbíróság szíriai eseményekkel kapcsolatos határozata alapján arra szólít fel, hogy mindenkit, aki háborús vagy emberiség elleni bűncselekmény elkövetésével vagy annak elrendelésével gyanúsítanak, állítsanak bíróság elé. A Nemzetközi Büntetőbíróság Római Statútuma szerint bizonyos cselekedetek, mint például a gyilkosság, kínzás vagy jogtalan bebörtönzések emberiség elleni bűncselekménynek minősülnek, ha azt civil lakosság ellen, szisztematikus támadás keretein belül követik el.