2014. február. 17. 18:57 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 17. 18:53 Világ

Áll a bál a német politikai életben

Németországban az államfő hétfőn kinevezte az új mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztert, akinek elődje pénteken kényszerült lemondásra, súlyos bizalmi válságot okozva a kormánypártok viszonyában.

Joachim Gauck államfő a hétfő délutáni ceremónián átadta Hans-Peter Friedrich lemondott mezőgazdasági miniszternek a felmentéséről szóló okmányt. Hangsúlyozta, hogy a bajor konzervatív CSU politikusát elkötelezett demokratának tartja. Friedrich utódjának a szövetségi elnök a CSU javaslatára a párt elnökhelyettesét, Christian Schmidtet nevezte ki, aki eddig a nemzetközi gazdasági együttműködésért és fejlesztésért felelős tárca államtitkára volt.

Hans-Peter Friedrich azután mondott le, hogy a konzervatív CDU/CSU pártszövetség koalíciós társa, a szociáldemokrata párt (SPD) parlamenti frakcióvezetőjének egy közleményéből kiderült, hogy tavaly októberben az előző kormány belügyminisztereként figyelmeztette az SPD elnökét egy szociáldemokrata parlamenti képviselőt is érintő nemzetközi nyomozásról, amely Kanadában indult egy gyermekpornográfiát terjesztő hálózat ügyében.

A közlemény megjelenése után az ellenzék Friedrich távozását követelte, a berlini ügyészség pedig úgynevezett előzetes eljárást kezdett annak megállapítására, hogy fennáll-e a szolgálati titok megsértésének gyanúja. A miniszter pénteken a bizalom hiányára hivatkozva lemondott. A CSU azóta hevesen bírálja az SPD-t, és a frakcióvezető, Thomas Oppermann leváltását követeli. Nem méltányos, hogy egy SPD-s képviselő körüli botránynak csak egy CSU-s politikus issza meg a levét - érvelnek a bajor konzervatívok.

Sigmar Gabriel, az SPD elnöke hétfőn kiállt Oppermann mellett. Hangsúlyozta, hogy a frakcióvezető eljárása korrekt volt, és a közlemény kiadása előtt még a szöveget is egyeztette a miniszterrel.

A CSU nyomására a koalíciós egyeztető tanács rendes ülését elhalasztották, helyette a három pártelnök - Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke, Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke és Sigmar Gabriel - tárgyal majd kedden arról, hogy miként lehet rendezni a konfliktust.

Szakértők szerint a CSU nem akarja megszakítani a kormányzati együttműködést a szociáldemokratákkal, de erőt kell mutatnia, mert Bajorországban márciusban  önkormányzati választásokat tartanak, májusban pedig következik az európai parlamenti választás.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?