2014. február. 16. 11:51 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 16. 13:36 Világ

Visszavonul az iraki radikális hitszónok

Bejelentette az iraki politikai életből való visszavonulását vasárnap Muktada asz-Szadr, a gyújtó hangú radikális síita hitszónok, egy jelentős politikai mozgalom vezetője. Asz-Szadr-t a Time magazin a világ 100 legbefolyásosabb embere közé sorolta.

"Bejelentem, hogy nem szólok bele a politikai közügyekbe, és semmilyen tömb nem képvisel bennünket a kormányban vagy a parlamentben" - olvasható a Szadr honlapjára feltett közleményében. A dokumentum szerint a hitszónok bezárta minden politikai irodáját, megakadályozandó, hogy egyesek olyan "gaztetteket kövessenek el a Szadr család és az irodáink nevében, amilyenek történtek és a jövőben is történhetnek". Egyes jótékonysági egyleteik azonban tovább működnek.

Muktada asz-Szadr kemény bírálója volt az ország 2003 és 2011 közötti, amerikaiak vezette megszállásának, majd a síita Núri al-Máliki miniszterelnöknek, amiért harmadszor is indulni akar április 30-án a posztért. A mostani döntés növeli Máliki esélyeit. Szadr lépésének lesz hatása általában is a belpolitikai folyamatra, mivel parlamenti tömbje, az al-Ahrár és az azzal szövetséges politikusok elveszítik vallási legitimációjukat.

A negyvenéves hitszónok apja egy prominens síita vezető volt, Mohamed Szádek asz-Szadr nagyajatolláh, akit feltehetőleg Szaddám Huszein diktátor rezsimjének az emberei öltek meg 1999-ben. Halála után fia vette át a Szadr-csoport vezetését. A rezsim összeomlása után a főváros, Bagdad egyik síita szegénynegyedét, Szaddámvárost a vallási vezető emlékére Szadrvárosra nevezték át.

Az ifjabb Szadr 2003 júliusban létrehozta a Mahdi Hadserege nevű milíciát, majd két nagyobb felkelést indított az amerikai és koalíciós erők ellen 2004-ben. Fenntartotta Amerika-ellenes álláspontját, de később beleegyezett abba, hogy együttműködjön a Washington támogatását élvező kormányokkal.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?