Kiürítik a két és fél hónapja megszállt kijevi városházát a tüntetők, már takarítják is az épületet, és viszik át holmijukat más belvárosi épületekbe. A lépés gesztus, miután fogvatartott ellenzékieket engedtek ki a börtönből.
Elhagyják a kijevi tüntetők a főhadiszállásuknak tekintett, december elején megszállt épületet, mert a hatóságok pénteken kiengedték az ukrajnai börtönökből mind a 234 fogva tartott ellenzéki tüntetőt. A tüntetők kitakarították a városháza épületét, holmijukat átvitték más belvárosi épületekbe, egy részük az Októberi Palotába vagy az Ukrán Házba költözött át. Ezt az ellenzék jó szándékú gesztusának nevezték, miután a hatóságok pénteken kiengedték az ukrajnai börtönökből mind a 234 fogva tartott ellenzéki tüntetőt. A tüntetők és a városi hatóságok meghívására felkereste a Kijev központi sugárútján, a Hrescsatikon található épületet Christian Schönenberger, az EBESZ soros elnöki tisztét adó svájci nagykövet.
Volodimir Makejenko kijevi polgármester az épület átvétele után - ami az EBESZ-megfigyelők közvetítésével zajlott - közölte, hogy a városi hatóságoknak nincs semmilyen anyagi vagy erkölcsi kifogásuk a tüntetőkkel szemben. Úgy fogalmazott, hogy a tiltakozók károkat nem okoztak, a kijevi polgárok épületében kijeviek, ukrajnai polgárok tartózkodtak december eleje óta. Makejenko azonban újságírói kérdésre válaszolva elismerte, hogy a két és fél hónapos megszállás után az épület helyisége némi felújításra szorulnak, de a költségeket vállalati szponzorok fogják fedezni, és - mint megjegyezte - , "már sorban állnak a jelentkezők".
A kijevi városháza elhagyása egyik feltétele annak, hogy életbe lépjen a parlament által január végén elfogadott amnesztiatörvény. Ezen felül ez jelképes jelentőséggel bír, kézzelfogható jele annak, hogy enyhül a hónapok óta tartó ukrajnai belpolitikai válság.
Az ellenzékiek december 1-én, egy tiltakozás erőszakos feloszlatása után szállták meg az épületet, és rendezték be ott a "forradalom főhadiszállását". Az épület az elmúlt két és fél hónapban hatszáznál több tüntetőnek adott otthont, itt étkeztek és melegedtek a fagyos éjszakákban tiltakozó kormányellenes tüntetők, büfét és amolyan tábori kórházat is üzemeltettek benne.
Arszenyij Avakov, az ellenzéki Haza párt parlamenti képviselője közölte újságírókkal, hogy a tüntetők szabaddá tették a közlekedés számára Kijevben a Grusevszkij utcát, illetve vasárnapra virradóra kiürítették a megyei önkormányzatok épületeit Ternopilban, Ivano-Frankivszkban, Lembergben (Lvov) és Poltavában is, és ezzel teljesítették az amnesztiatörvény feltételeit. A képviselő szerint az "ellenállás vezérkara" most azt követeli a hatóságoktól, hogy haladéktalanul szerezzenek érvényt az amnesztiatörvénynek: zárjanak be mintegy kétezer, tüntetők ellen indított büntetőjogi eljárást, teljesen rehabilitálják az őrizetbe vett, és most házi őrizetben lévő, illetve óvadék ellenében szabadon engedett tüntetőket. Amennyiben a hatóságok záros határidőn belül nem teljesítik az ellenzék követeléseit, a tüntetők vezérkara jogot formál arra, hogy újra olyan tiltakozó megmozdulásokhoz vagy válaszlépésekhez folyamodjon, amelyeket jónak lát, beleértve a középületek és kormányintézmények újbóli megszállását.
A kijevi helyzetről minden információt megtalál itt!