2014. január. 29. 22:40 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 30. 05:43 Világ

Kormánypárti amnesztiatörvényt fogadott el az ukrán parlament

Kormánypárti képviselő által jegyzett amnesztiatörvényt fogadott el szerda éjjel az ukrán parlament. A jogszabály rendelkezik a tüntetők által elfoglalt hivatalok - a helyi önkormányzatoknak, illetve a végrehajtó hatalom épületeinek - szabaddá tételéről és amnesztiában részesít mindenkit, aki tömeggyűléseken vett részt, és eljárás indult ellene, illetve már jogi szankciókat hoztak vele szemben.

Jurij Mirosnyicsenko, a Régiók Pártjának képviselője nevével fémjelzett javaslatot vita nélkül és egészében fogadták el a képviselők, akik a többi benyújtott előterjesztésről - így az ellenzék indítványáról - nem szavaztak. A javaslat 232 szavazatot kapott a 450 fős törvényhozásban.

Előterjesztőjének elmondása szerint a jogszabály előírja a tüntetők által elfoglalt hivatalok - a helyi önkormányzatoknak, illetve a végrehajtó hatalom épületeinek - szabaddá tételét, és csak e feltétel teljesülése esetén részesülhet amnesztiában mindenki, aki tömeggyűléseken vett részt, és eljárás indult ellene, illetve már jogi szankciókat hoztak vele szemben.

Az ellenzék előre jelezte, hogy nem támogatja ezt az előterjesztést. Irina Herascsenko, az ellenzéki Ütés (UDAR) képviselője kijelentette: az ellenzék nem engedi, hogy "a politikai foglyok túszokká váljanak" hivatali épületekért cserébe.

A képviselők még délután úgy döntöttek, hogy szerdán addig nem hagyják el a parlamentet, amíg el nem fogadják az amnesztiatörvényt.

Késő este a parlamentbe érkezett Viktor Janukovics elnök, Szerhij Arbuzov ügyvivő kormányfő és Andrij Klujev, az elnöki adminisztráció vezetőjének kíséretében, hogy egyeztessenek a Régiók Pártjának képviselőivel. Vitalij Klicsko, az Ütés párt elnöke szerint azért, hogy "átmossák az agyát" azoknak a kormánypártiaknak, akik nem akarják megszavazni a vezetésnek tetsző javaslatot.

Volodimir Olijnik, a kormánypárti frakció befolyásos képviselője később elmondta, hogy Janukovics a parlament feloszlatásával és rendkívüli törvényhozási választások kiírásával fenyegette meg őket, ha nem szavazzák meg az amnesztiatörvényt.

A jogszabály elfogadása után Oleh Tyahnibok, a Szabadság (Szvoboda) párt elnöke kijelentette, hogy folytatódnak a tüntetések a Majdanon, azaz a kijevi Függetlenség terén.

Az elfogadott javaslat előterjesztője a döntéshozatal után "kompromisszumosnak" nevezte az elfogadott törvényt. Szavai szerint a jogszabály az amnesztiáért cserébe "csak a megyei, városi, kerületi adminisztrációs épületek szabaddá tételét írja elő, semmilyen más feltételt nem tartalmaz". Megjegyezte, hogy nem kell a tüntetőknek szabaddá tenniük a kijevi Szakszervezetek Házát és az utcákat sem. Állítása szerint az amnesztia "a békés megmozdulások minden résztvevőjére kiterjed, kivéve azokra, akik embereket öltek, vagy kínoztak meg".

Hirdetés