Zöld lámpát kaptak az uniós földvásárlók Bulgáriában
Bulgáriában már szabadon vásárolhatnak termőföldet az Európai Unió polgárai is, miután a bolgár alkotmánybíróság kedden feloldotta az eddigi tilalmat.
A hét évre szóló korlátozást 2007-ben vezették be, Bulgária uniós csatlakozásakor. Tavaly novemberben a szófiai parlament megszavazta a földeladások tilalmának 2020-ig való hosszabbítását. A szocialista vezetésű kormánykoalíció viszont arra kérte az alkotmánybíróságot, hogy semmisítse meg ezt a jogszabályt, és a testület kedden alkotmányellenesnek nyilvánította a parlament novemberi döntését.
A földeladások további korlátozását főként a nacionalista Ataka párt szorgalmazta, amely általában is idegenkedik a külföldi tőke beszivárgásától Bulgáriába. Bár ez a párt csak 7,3 százaléknyi szavazatot kapott a tavaly májusi választásokon, a Bolgár Szocialista Párt számos képviselője is együtt szavazott vele, attól tartva, hogy az alacsony bolgár földár külföldi felvásárlási lavinát indíthat el.
Időközben Brüsszel nemtetszésének adott hangot a tilalom miatt, és azzal fenyegette Szófiát, hogy felülvizsgálja a Bulgáriával kötött csatlakozási szerződést.
"Az Európai Unió tagja vagyunk, és 2007-ben hét évre megtiltottuk, hogy EU-polgárok földet vegyenek. A moratórium lejárt, és nem látom, hogy megszűnte bármilyen fenyegetést jelentene a bolgár földre" – mondta Plamen Oresarszki miniszterelnök január elején.
Az Európai Unión kívüli külföldiek egyébként már 2007 óta vehettek földet az országban, Bulgáriában bejegyzett cégeken keresztül.