Világ hvg.hu 2014. január. 23. 16:31

"A tüntetők meggyilkolását semmi sem igazolhatja"

A Cseh Köztársaság, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia külügyminiszterei közös nyilatkozatban ítélik el a kijevi erőszakot.

A Cseh Köztársaság, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia külügyminiszterei közös nyilatkozatot adtak ki, melyben azt írják: sokkolta őket, hogy a tüntetők és a rohamrendőrség közötti kijevi összecsapások halálos áldozatokkal jártak. "Határozottan elítéljük a tüntetők meggyilkolását, amit semmi sem igazolhat" - írják.

"Az elmúlt két hónap folyamán Ukrajnában állandósult és elmélyült a belpolitikai válság. Ukrajnával szomszédos országcsoportként a visegrádi négyek komoly aggodalommal figyelik a konfliktus gyors eszkalálódását és mély együttérzésükről biztosítják az áldozatok hozzátartozóit" - közölték.

MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

"Az erőszak alkalmazása sohasem segítette a politikai válságok megoldását, hanem éppen ellenkezőleg, csak elmélyítheti az egyébként is bonyolult és veszélyes helyzetet. Ennek fényében a visegrádi országok külügyminiszterei határozottan felszólítják az összes felet, hogy hagyjanak fel a válság eszkalálásával, tartózkodjanak a további erőszaktól és kezdjenek tényleges és hiteles párbeszédet. Ez az egyetlen módja annak, hogy az ukrán nép egésze számára elfogadható megoldás szülessen" - olvasható a közös nyilatkozatban.

A visegrádi csoport országainak külügyminiszterei hangsúlyozzák, hogy teljes mértékben tiszteletben kell tartani és meg kell védeni az ukrán állampolgárok alapvető jogait, köztük a békés gyülekezéshez, a véleménynyilvánításhoz és a média szabadságához fűződő jogokat is.

Az ukrajnai eseményekről itt olvashat!

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.