Élelmiszerhez juthat két körbezárt város Szíriában
A szíriai kormány hozzájárult, hogy a Vörös Félhold szervezete gondoskodjon két, a lázadók ellenőrzése alatt álló, főváros közeli település ellátásáról – közölte csütörtökön a segélyszervezet vezetője.
A térség központjának tartott Gútától keletre, illetve nyugatra található a két település, amelyeket körbezárt a hadsereg.
Bassár el-Aszad elnök kormánya és a Nyugat által támogatott legnagyobb ellenzéki tömörülés, a Szíriai Nemzeti Koalíció kedden állapodott meg, hogy beengedik a segélyeket néhány körbezárt térségbe.
A megállapodást Párizsban is bejelentette John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, akik azon dolgoznak, hogy megfékezzék a szíriai polgárháborút. A tervek szerint jövő héten Svájcban békekonferenciát tartanak a konfliktus ügyében.
Damaszkuszban Tárik al-Kurdi, az ENSZ helyi koordinátora azt mondta, hogy a világszervezet Szíriában tevékenykedő csoportjai juttatták célba a csütörtöki segélyszállítmányt.
Irikszuszi közölte, hogy a 2000 láda élelmiszert szállító 30 teherautó gond nélkül jutott el a két településre. Az egyenként körülbelül 40 kilogrammos ládákban egyek mellett rizs, lencse, gyermektápszer, takarók és tisztítószerek vannak.
"Ez az első alkalom, hogy élelmiszert tudtunk eljuttatni ebbe a térségbe" – mondta a Vörös Félhold vezetője, aki reményét fejezte ki, hogy ez kezdete lehet egy szélesebb körű segélyezési erőfeszítésnek.
A polgárháborús éhínség által leginkább sújtott települések egyikéről, a Damaszkusz melletti jarmúki palesztin menekülttáborról Irikszuszi azt mondta, a napokban három próbálkozásuk is kudarcot vallott, hogy segélyt vigyenek az ottani éhezőknek, mivel mindannyiszor tűz alá vették őket. Szavai szerint a támadásokért valószínűleg azok a helyi spekulánsok a felelősek, akik az egekbe szökött élelmiszerárakból húznak hasznot.
A majdnem egy éve blokád alá vont, hatalmas kiterjedésű táborban tízezrek élnek - palesztin és szíriai menekültek vegyesen. Szíriai emigráns aktivisták szerint október óta legalább 46 ember halt meg Jarmúkban az élelmiszer- és gyógyszerhiány miatt.