Visszakap egy ősi szobrot Kambodzsa a Sotheby'stől
Jelentős előrelépésnek tartják a Prasat Chen templom összes szobrának visszaszerzésére tett erőfeszítésekben kambodzsai illetékesek a Sotheby's aukciósház minapi döntését arról, hogy visszaadja a délkelet-ázsiai országnak a Koh Ker-i templomegyüttes egyik ősi szobrát. Úgy vélik, közelebb kerültek ahhoz a céljukhoz, hogy a Koh Ker-i Prasat Chen templomból a hetvenes években elrabolt hatalmas kőtábla kilenc alakját újraegyesítsék a Preah Vihear ősi szentély mellett épült, jelenlég még üresen álló új múzeumban.
A középkori Durjódhana-szobrot 2011 márciusában bocsátotta volna árverésre a Sotheby's, Kambodzsa azonban az ENSZ szakosított intézménye, UNESCO támogatásával visszavonatta a műtárgyat az aukcióról. Az amerikai kormány eljárása nyomán az árverési ház, a szobrot eladni szándékozó belga nő és az amerikai kormány képviselője egy hete megállapodásban rögzítették, hogy az aukciósház kilencven napon belül átadja a szobrot a kambodzsaiaknak.
A Durjódhana-szobor egyike a Prasat Chen templom egyik tornyában állt kőtábla kilenc alakjának. A tábla a hindu mitológiai egyik központi történetét, a Mahábhárata eposzban is megénekelt viadalt Durjódhana és Bhíma között örökítette meg. Az életnagyságú mészkőszobrok a két harcos mellett a párviadal hét nézőjét ábrázolják - olvasható a phys.org tudományos hírportálon.
Bhíma szobrának visszaadásáról jelenleg folynak a tárgyalások a kambodzsai kormány és a pasadenai Norton Simon Múzeum között. A hét néző szobra közül három már Kambodzsában van, kettő a New York-i Metropolitan Múzeumból (Met) került vissza júniusban. Ez a két szobor őrizte 1994 óta a Met délkelet-ázsiai tárlatának bejáratát.
A másik négy szobor holléte egyelőre rejtély. Háromnak a sorsát az illetékesek nyomon tudták követni régi árverések katalógusaiban, de jelenlegi tulajdonosuk kiléte egyelőre nem ismert. Egy szoborról semmit sem tudni.
A Preah Vihear szentély melletti múzeumban ugyanúgy akarják kiállítani az ezer éves kőtáblát, mint ahogyan annak idején a Prasat Chen-i templomban állt. Ezek a szobrok - szemben az angkori templomok statikus figuráival -, a Koh Ker-i stílus új dinamizmusát képviselik, Durjódhanát és Bhímát abban a pillanatban ábrázolják, amikor éppen megmérkőzni készülnek egymással.
A Koh Ker-i képzőművészet ezen páratlan aspektusát akarja a múzeum a jövőben bemutatni - hangoztatta Long Koszal, Preah Vihear tartomány turisztikai igazgatója.
Az az elképzelés, hogy a látogatók ugyanazt érezzék, mintha az eredeti szentélybe lépnének be - mondta Philippe Delanghe, az UNSCEO szakértője.
Koh Ker 928 és 944 között a khmer birodalom fővárosa volt, amikor IV. Dzsajavarman király a birodalom székhelyét Angkorból átköltöztette a 110 kilométerre északkeletre fekvő településre.