2013. december. 18. 10:27 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 18. 10:27 Világ

Gyászhuszármaffiózókat fogtak Romániában

Mentősök és rendőrök fogadtak el csúszópénzt Romániában temetkezési vállalkozóktól, hogy hozzájuk irányítsák a kezeik között meghalt emberek hozzátartozóit - írta szerdai számában az Adevarul című lap.

A lap által "gyászhuszármaffiának" nevezett csoport tagjait a hét elején vette őrizetbe az ügyészség: hat embert azóta előzetes letartóztatásba helyeztek, négy gyanúsított szabadlábon védekezhet, de nem hagyhatja el Bukarestet. 

Az ügyészség szerint az ügyben érintett három temetkezési vállalkozó 300 és 700 lej (20 ezer - 46 ezer forint) közötti csúszópénzt fizetett egy-egy "kliens" adataiért. A cégnek átlagosan 700 lejnyi költsége van egy-egy temetéssel, így a nyugdíjbiztosítótól felvett 2200 lejes temetkezési segélyből az eladási ügynökökként közreműködő mentősök és rendőrök megvesztegetésére is futotta - írta a lap. 

Az Adevarul által közölt telefonlehallgatási jegyzőkönyvekből kiderült, hogy a temetkezési cégekkel összejátszó mentősök és rendőrök annak adták el az információt, aki többet ígért. Volt olyan orvos, aki arról alkudozott a temetkezési vállalkozóval a percekkel korábban elhunyt ember lakásából telefonálva, hogy a csúszópénz egy negyedik vagy ötödik generációs iPhone árát teszi-e majd ki. 

"Amikor még a házadban vannak a mentősök, próbálják újraéleszteni a szívrohamot szenvedett pácienst, és máris becsenget a temetkezési vállalkozó, akkor normális, hogy gyanakodni kezdesz" - ecsetelte az ügy felgöngyölítésének kezdeteit Raed Arafat egészségügyi államtitkár. Az ügyészség összesen 26 gyanúsított, közöttük tíz rendőrségi alkalmazott ellen indított eljárást.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.