2013. december. 17. 10:17 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 17. 10:08 Világ

Szerzetesek tüntettek: ellopták Kambodzsa egyetlen Buddha-ereklyéjét

Buddhista szerzetesek tüntettek kedden reggel a kambodzsai fővárosban, követelve a phnompeni kormánytól, hogy sürgősen szerezze vissza az ország egyetlen Buddha-ereklyéjét, amelyet egy héttel ezelőtt loptak el ismeretlenek egy hegytetőn álló szentélyből.

A mintegy 150 szerzetes nemzeti színű zászlókat és vallási lobogókat lengetve, transzparenseket a magasba emelve követelte a kormánytól, hogy "tegyen sürgős lépéseket" a Buddha maradványainak tartott relikviák visszaszerzésére és indítson "komoly vizsgálatot" az ügyben. 

A hatóságok pénteken jelentették be, hogy a fővárostól 45 kilométerre északnyugatra fekvő egykori királyi város, Udong egyik hegyének tetején emelt szentélyből eltűnt egy aranyurna, benne a Buddha testrészeiként tisztelt fogakkal, csontokkal és hajtincsekkel. 

Ek Tha kormányszóvivő hangoztatta, hogy a kambodzsaiak számára óriási vallási és kulturális jelentőséggel bír a relikvia, amelyet a buddhista hívek évezredek óta nagy becsben tartanak. 

A szóvivő szerint a lopást kedden fedezték fel, amikor az egyik őr, akit egy kutya ugatása ébresztett fel mély álmából, arra ébredt, hogy a szentély ajtaja nyitva, az ereklyetartó ládikának pedig hűlt helye van. A hatóságok vasárnap őrizetbe vettek öt gyanúsítottat, de az eltűnt ereklyéknek egyelőre nyoma sincs. 

Az ellopott ereklyéket még a néhai Norodom Szihanuk király hozta magával 1957-ben Srí Lankáról Buddha születésének 2500. évfordulója alkalmából. A csontokat 2002-ben egy pazar ceremónia keretében, tízezrek kíséretében vitték a mai fővárosból, Phnompenből az udongi szentélybe. A délkelet-ázsiai ország 14,8 millió lakosának 90 százaléka a buddhista vallás követője.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.