2013. december. 09. 14:27 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 09. 15:21 Világ

Franciák és lázadók lőttek egymásra Banguiban

Tűzharc tört ki a milíciák leszerelésével megbízott francia katonák és fegyveresek között a közép-afrikai Bangui repülőtere közelében hétfő reggel - közölte a békefenntartók egyik tisztségviselője.

"A Séléka tagjai nem akarták letenni a fegyvert. Rövid ideig tűzpárbaj folyt, majd (a fegyveresek) elfutottak" - mondta Célestin Christ Léon, a Közép-afrikai Többnemzetiségű Erő (FOMAC) kommunikációért felelős tisztségviselője.

"Elkezdődött a lefegyverzés. A dolgok jól haladnak" - mondta Gilles Jaron ezredes, vezérkari szóvivő és hozzátette, hogy a francia csapatok eddig tíz férfit fogtak el, és fegyvereket foglaltak le. Hangsúlyozta, hogy a tűzpárbajban a francia katonák senkit nem sebesítettek meg. 

Párizs közölte, hogy amennyiben szükséges, erővel kezdi meg a Séléka egykori lázadó szervezet lefegyverzését Banguiban, ahol a keresztények és muszlimok közötti, háromnapos heves összecsapások után hétfőn már viszonylagos nyugalom uralkodott.

Franciaország 1600 katonát küldött a Közép-afrikai Köztársaságba, hogy véget vessenek a korábbi francia gyarmaton uralkodó, hónapok óta húzódó politikai bizonytalanságnak, és helyreállítsák az ország közbiztonságát. Laurent Fabius francia külügyminiszter vasárnap közölte, hogy addig 394 halottat számoltak össze a vallási indíttatású mészárlásokban.

Michel Djotodia, a közép-afrikai köztársaság elnöke hétfőn megerősítette a francia hatóságok "támogatását", és fellépett a Francois Hollande francia államfőt bírálók ellen. "Azt kérem a közép-afrikaiaktól, hogy tartózkodjanak a francia elnökkel szembeni, bármiféle ellenséges megnyilvánulástól" - mondta Djotodia.

Az alig 4,6 millió lakosú Közép-afrikai Köztársaságot a Séléka szövetség egykori lázadóiból megalakult kormány irányítja azóta, hogy márciusban több ezer fegyveresük megszállta Banguit, eltávolították a hatalomból Francois Bozizé államfőt, és az elnöki tisztséget a vezetőjük, Michel Djotodia vette át, majd elvileg feloszlatta a szerveztet.

A Séléka tagjai azonban rémtetteket követtek el Banguiban: gyilkoltak, nőket erőszakoltak meg, kirabolták a segélyszervezeteket és az árvaházakat. A súlyos jogsértések miatti felháborodás nyomán vidéken néhány hónapja keresztények saját fegyveres mozgalmat hoztak létre. Ennek tagjai többnyire falusi lakosok, akik vadászpuskákkal és bozótvágó késekkel próbálták közösségeiket megvédeni a Séléka támadásaitól, de az ő harcosaik is elkövettek számos vérengzést.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.