2013. december. 03. 15:17 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 03. 15:36 Világ

Világiasabb lehet az új egyiptomi alkotmány

Az egyiptomi alkotmányozó tanács Adli Manszúr ideiglenes köztársasági elnök elé terjesztette kedden az új alkotmánytervezetet, amely a korábbinál világiasabb jellegű, és bővíti a Mohamed Murszi iszlamista elnököt hatalomból eltávolító hadsereg hatáskörét.

Adli Manszúr ideiglenes elnöknek egy hónapon belül népszavazást kell kiírnia a korábbi alaptörvényt módosító szöveg megerősítéséről.

Az átmeneti időszak tervezett menetrendje szerint a népszavazást várhatóan decemberben vagy januárban tartják. Ezután jöhetnek az elnök- és parlamenti választások.

Sajtótájékoztatóján Amr Mussza, az ötventagú alkotmányozó tanács elnöke felszólított "minden egyiptomi állampolgárt, hogy vegyen részt a referendumon és szavazzon igennel". Az Arab Liga egykori főtitkára azt is hozzátette, hogy "Egyiptomnak szembe kell néznie egy veszélyes lázadással, amelynek véglegesen véget kell vetni".

Egyiptomban állandósult az erőszak Murszi elnök lemondatása óta. Az átmeneti kormány augusztus közepén rendkívüli állapotot vezetett be az országban, ezt nemrég oldották fel.

Az új alkotmány betiltaná a vallási alapon szerveződő pártokat, így a Murszi mögött álló Muzulmán Testvériséget is, amely az elnök megdöntésekor a legerősebb parlamenti erő volt Egyiptomban.

A hírügynökségi beszámolókból kiderült, hogy az állam jellegét nem változtatja meg alapjaiban a most javasolt módosítás. Az EFE hírügynökség úgy fogalmaz: az új alkotmánytervezet lényegében csak az "iszlamista hangvételt" enyhíti, erősíti ugyanakkor a fegyveres erők szerepét.

Ugyanakkor az újabb változat is a saríát, vagyis az iszlám jogrendet nevezi a törvényhozás alapvető forrásának, az iszlámot államvallásnak minősíti. Elismeri ugyanakkor a vallásszabadságot, hangsúlyozva, hogy az állam szavatolja a vallásgyakorlás lehetőségét is.

A szövegben az áll, hogy a "választási procedúrákat" az alkotmány érvénybe lépése után fél évvel kell elkezdeni. Mivel a népszavazás decemberben vagy januárban lesz, Egyiptomnak legfeljebb csak a jövő év második felében lesz választott parlamentje és államfője.

Mohamed Murszit július 3-án elmozdította a hatalomból a hadsereg, és felfüggesztette a 2012-ben népszavazással elfogadott alkotmányt. A Muzulmán Testvériség ellen július óta hajtóvadászatot folytatnak a hatóságok, a szervezet legtöbb vezetőjét bebörtönözték, a Murszi melletti tüntetéseket pedig vérbe fojtották. Az utóbbi hetekben már a hadsereg világi bírálóit is üldözik a hatóságok. 

Hirdetés