Összefogott tíz ország az elefántvadászok ellen
Összesen tizennégy sürgős intézkedést fogadtak el az afrikai elefántok tömeges pusztításának megfékezése érdekében azok az államok, amelyeket a leginkább érint az elefántcsont-csempészet.
Az orvvadászat által érintett országok (Gabon, Kenya, Niger és Zambia), az illegális elefántcsont-kereskedelem tranzitországai (Kenya, Malajzia, a Fülöp-szigetek és Vietnam), valamint a legnagyobb felhasználók (Kína és Thaiföld) vállalták, hogy a jövőben büntetik a vadállatok tiltott kereskedelmét, egyeztetik fellépéseiket és visszaszorítják a felvásárlást – közölte az állatok védelméről szóló gaboronei konferencia társszervezője, a Természetvédelmi Világszövetség.
Az aláíró országok súlyos bűncselekménynek tekintik a vadállatfajokkal való törvénytelen kereskedést, és ezzel lehetővé válik a hatékony nemzetközi együttműködés, beleértve a kölcsönös jogi segítségnyújtást, bankszámlák zárolását és vagyonok elkobzását, a kiadatást, valamint az állatvilág ellen bűncselekményeket elkövetők felelősségre vonásának más eszközeit – olvasható a megállapodásban.
Elrettentés céljából erősítik az orvvadászok és az elefántcsont-csempészek elleni fellépés törvényi hátterét, és bevetik a szükséges eszközöket az elefántok területén élő lakosság felvilágosításához – közölték.
Azokban az országokban, ahol az elefántcsont keresett cikk, célzott stratégiákkal törekszenek a kereslet csökkentésére.
Az afrikai elefántot veszélyezteti a hatalmas ázsiai kereslet miatt az utóbbi években elharapózott orvvadászat, a csempészet bevételéből több terrorista csoportot is pénzelnek Ugandában, Szomáliában, illetve Szudánban.
A fekete kontinensen most csak körülbelül félmillió elefánt él, míg 1980-ban a számuk még 1,2 millió volt. Ez a szám a következő tíz évben további 20 százalékkal csökkenhet, ha nem történik semmilyen intézkedés a védelmükben – derült ki egy hétfőn közzétett jelentésből.