2013. október. 31. 16:36 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 31. 18:05 Világ

Összehívta a bíborosokat Ferenc pápa

Új bíborosok kreálása céljából konzisztóriumot hívott össze február 22-re Ferenc pápa – jelentette be csütörtökön Federico Lombardi, szentszéki szóvivő.

Ez lesz a márciusban megválasztott egyházfő által összehívott első konzisztórium: a Ferenc pápát megválasztó bíborosi testület az új egyházfő kreálta tagokkal egészül ki. Lombardi úgy fogalmazott, február "intenzív" hónap lesz.    

A katolikus egyházfő a konzisztórium (a bíborosok tanácskozása a pápa elnökletével) előtt szokás szerint összehívja a bíborosi kollégium ülését. Ferenc pápa – előreláthatólag február 17-én és 18-án – az egyház reformjával megbízott 8 fős bíborosi tanáccsal is egyeztet, melynek tagjaival ezt megelőzően decemberben is tanácskozik. A konzisztórum kezdete előtt a pápa a vatikáni gazdasági és működési reformok kidolgozására létrehozott "tizenötök" tanácsának tagjaival is találkozik. A szóvivő jelezte azt is, hogy a konzisztórium után, február 24-én és 25-én a szinódusi tanács ül össze.

Február 22-én az egyház Szent Péter apostol székfoglalását ünnepli. A konzisztórium gyakran esik erre a dátumra.  

Ami a bíborosok kreálást illeti, a számítások szerint Ferenc pápa 14-16 bíborost nevezhetne ki. VI. Pál pápa százhúszban szabta meg a pápaválasztó, vagyis a nyolcvan évnél fiatalabb bíborosok számát. A jelenlegi pápaválasztók között február 22-ig 14 bíboros lépi túl a korhatárt, március végéig további két bíboros helye üresedik meg.

A Ferenc pápa által kreált bíborosok között lehetne Gerhard Ludwig, a Hittani Kongregáció prefektusa és Pietro Parolin, az október 15-én hivatalába lépett új szentszéki államtitkár is.  "Meglepetések is elképzelhetők" – jegyezte meg Lombardi.

Parolinnal kapcsolatban a szentszéki szóvivő hangsúlyozta, hogy az októberben megműtött államtitkár november vége előtt megkezdi vatikáni munkáját.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?