Irán nem enged az uránkészletéből
Irán nem szállítja külföldre dúsított uránkészletét - jelentette ki vasárnap Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes, elutasítva ezzel a nyugati hatalmak egyik követelését a Teheránnal nukleáris programjáról kedden újrakezdődő tárgyalások előtt.
A politikus ugyanakkor rugalmasságot jelzett az iráni urándúsítás más területén. Hangoztatta, hogy természetesen tárgyalnak az urándúsítás formájáról, mennyiségéről és szintjéről, de nem engedik az uránkészletek elszállítását az országból.
Aragcsit vasárnap idézte az iráni állami televízió internetes oldala, amely szerint céltudatos és objektív tárgyalásokra törekednek Genfben, ahova nem azért mennek, hogy a tárgyalások kedvéért vesztegessék idejüket. Irán "bizonyos célok elérése érdekében készül a tárgyalásokra, hogy egyetértés esetén meghatározott lépéseket tegyen" - mondta.
Kiemelte, jottányit sem engednek azokból a jogokból, amelyek a nemzetközi megállapodások alapján megilletik az iráni népet. Hozzátette, hogy a tárgyaláson az iráni nukleáris programról lenne szó. "Amennyiben azonban a felek azt akarják, akkor készek vagyunk arra, hogy megvitassuk a régiót, valamint a nemzetközi közösséget érő kihívásokat is" - mondta a külügyminiszter-helyettes.
Az Egyesült Államokat, Kínát, Franciaországot, Nagy-Britanniát, Oroszországot és Németországot tömörítő hatok csoportja október 15-én Genfben újrakezdi a tárgyalásokat az iráni urándúsítási programról. A nagyhatalmak idén februárban tettek új ajánlatot a kazah fővárosban: nem követelték az urán 20 százalékosra dúsításának teljes leállítását, csak felfüggesztését. Emellett a már meglévő 20 százalékos uránkészletek korlátozását és a fordói föld alatti urándúsító leállítását kérték.
Cserébe azt ígérték, hogy enyhítenek az aranykereskedelemre és az olajipari ágazatra vonatkozó szankciókon. Áprilisban ismét közös asztalhoz ültek Almatiban, de az a tárgyalás is eredménytelenül zárult.