A republikánusok belemennének pár hétre az adósságplafon emelésébe
Rövidtávon emelnék az amerikai adósságplafont – erről dolgoz ki javaslatot az amerikai képviselőház republikánus párti többsége. Hírek szerint az indítvány egy hathetes időszakra vonatkozik. John Boehner, a képviselőház elnöke nem közölte, hogy az adósságlimit módosítását milyen feltételekhez kötötték. Szerinte a javaslat jó szándékú és kompromisszumos.
A kongresszus két házának republikánus párti vezetői napközben a Fehér Házban találkoznak majd Barack Obama elnökkel.
Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője a republikánus bejelentésre úgy reagált: Obama elnök kész aláírni egy politikai feltételekhez nem kötött törvényt az adósságplafon emeléséről, de egyelőre nem világos, hogy a republikánus párti képviselők javaslata erre vonatkozik-e.
"Az elnök örül annak, hogy úgy tűnik, a kevésbé forrófejűek kerekednek felül a képviselőházban" – fogalmazott a szóvivő. Hozzátette, hogy a törvénytervezetet még nem látták.
Az elnök a hosszú távú megállapodást részesítené előnyben, de kész elfogadni egy rövid távú egyezséget is.
A legtöbb gazdasági szakértő egyetért abban, hogy súlyos következménnyel járhat a világgazdaságra nézve, ha október 17-éig nem sikerül tető alá hozni az adósságplafon emeléséről szóló megállapodást. Az Egyesült Államok azt kockáztatja, hogy a történelme folyamán először - mesterségesen - fizetésképtelenné válik.
Az adósságlimit ügyének egyre sürgetőbbé válása mellett az Egyesült Államokban 10. napja tart a szövetségi kormány részleges leállása. A kongresszus nem tudott ugyanis megállapodni az október 1-jén elkezdődött pénzügyi év részleges finanszírozásról sem.
Normális esetben ezen problémák rendezése rutinfeladat szokott lenni, de a republikánusok most az adósságplafon emelését a deficitcsökkentésről szóló megállapodáshoz, az átmeneti költségvetés elfogadását pedig az egészségügyi reform módosításához vagy elhalasztásához kötötték.
Jacob Lew amerikai pénzügyminiszter a szenátus pénzügyi bizottságában csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy súlyos és visszavonhatatlan károkat okozhat a pénzügyi piacokon, ha a kongresszus nem újítja meg a kormány hitelfelvételi képességét.
Lew visszautasította azokat a republikánus állításokat, amelyek szerint Obama el akarja bizonytalanítani a piacokat, illetve a kormány az adósságlimit módosítása nélkül is tudná fedezni az adósságszolgálatot és egyéb prioritásait. Elutasította azt is, hogy Washington rangsorolja a szükséges kifizetéseket.
Az amerikai tőzsdei árfolyamok többhetes esés után emelkedéssel honorálták a megállapodás lehetőségét. Az olaj ára meghaladta a hordónkénti 103 dollárt.