A magyar tévénézők számára sem ismeretlen tévés tiszteletes, az amerikai CBN tévécsatorna egykori republikánus elnökjelölt vezetője, Pat Robertson egy dokumentumfilm szerint saját kongói gyéméntbányáját finanszírozta abból a pénzből, amit eredetileg ruandai menekülteknek kalapozott össze.
A magyar nézők az ATV-n futó 700-as klub című műsorból ismerhetik a világvégét többször megjósoló tévés tiszteletest, Pat Robertsont. A Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon pénteken debütált, Mission Congo című dokumentumfilm szerint Robertson az eredetileg a ruandai menekülteknek szánt, több millió dolláros adományt saját tulajdonú kongói gyéméntbányányájába fektette - írja a The Guardian.
A dokumentumfilm szerint a tele-evangelista az Operation Blessing International nevű nonprofit szervezetének érkező adománypénzeket nyúlta le saját célra.
A ruandai népirtás után Robertson a nézőitől kért adolmányokat, hogy "segítsen" az afrikai országból elmenekült embereken, miközben az Operation Blessing pilótái bányászati felszereléseket szállítottak a kongói gyémántkitermelő vállalkozásnak.
Az egyik pilóta jegyzeteket írt utazásairól. Egyszer, amikor magát Robertsont is szállította a repülőgéppel, azt írta a jegyzeteibe: "a gyémántokért imádkozott".
Robertson csatornája, a CBN jogi lépéseket fontolgat a dokumentumfilm készítői ellen, az általa vezetett Operation Blessing (OB) International pedig cáfolta a Guardian állításait.
Mint írják: Zairében az Operation Blessing mintegy százezer ruandai menekült egészségügyi ellátásáért volt felelős. Az akció elindítását segítendő Robertson személyesen finanszírozta egy DC8-as repülő bérbevételét, mellyel 80 ezer font gyógyszert szállítottak Gomába. A következő év során további szállítmányokat küldtek az ország más részeire gyógyszerekkel és orvosi felszerelésekkel. 1995. május 17-én 12 tonna gyógyszert adományoztak a Zaire-i kormánynak. Az OB állítása szerint Jessie Potts, akire a film Robertson 1994-es gomai ügyvezetőjeként hivatkozik, nem volt az OB alkalmazottja.
Szerintük Potts szavai, miszerint az OB biztosította gyógyszerek haszontalanok voltak, megalapozatlanok, a Dumi városában OB által alapított iskola és gazdaság mai napig létezik. A gyémántbányászatból származó bevétel pedig az OB közleménye szerint egyetlen darab kő volt, amely körülbelül egy karát nyolcadának értékével bírt. Az erőfeszítés teljes kudarcot vallott, így Robertson odaadományozta a felszerelést annak az afrikai gyülekezetnek, amelynek tulajdonában volt a koncesszió. Az ADC üzemeltetése jelentős pénzügyi veszteséget jelentett Robertson számára.