Államfők után kémkedett az USA
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) megfigyelte Dilma Rousseff brazil elnök és Enrique Pena Nieto mexikói államfő kommunikációját, utóbbiét akkor, amikor még elnökjelölt volt - ez derül ki amerikai titkosszolgálati dokumentumokból, amelyeket helyi idő szerint vasárnap közölt a Globo brazil televízió.
A tévé bemutatott egy 2012 júniusi iratot, amelyet Edward Snowden amerikai informatikus szivárogtatott ki. E dokumentumban az NSA igyekszik "jobban megérteni (Russeff és munkatársai) kommunikációját és tárgyalópartnereit" egy olyan program révén, amely lehetővé teszi a hozzáférést minden olyan tartalomhoz, amelyet az elnök asszony felkeresett a világhálón.
Rousseff, aki októberre hivatalos látogatást tervezett Washingtonba, munkaértekezletet hívott össze az ügy megvitatására - közölte a Globo. "Ha e tények beigazolódnak, az elfogadhatatlan helyzetet jelentene, országunk szuverenitása elleni nyílt támadásnak lenne minősíthető" - jelentette ki José Eduardo Cardozo igazságügy-miniszter.
A Rio de Janeiróban élő Glenn Greenwald újságíró - ő tárta fel a Guardian című brit lapban az NSA által végzett titkos adatgyűjtés részleteit, amelyeket a szervezetnek korábban dolgozó Snowden szivárogtatott ki - a Globo Fantástico című hírműsorában elmondta, a tavaly júniusi iratból azt is kiderült, hogy az amerikai ügynökség elolvasta a mexikói elnökjelölt emailjeit, köztük az arra vonatkozókat, kiket nevezne ki bizonyos kormányposztokra.
A dokumentum keltezése egy hónappal Pena Nieto megválasztása előtti.