Világ hvg.hu 2013. augusztus. 27. 14:31

Szíria: küszöbön áll az amerikai katonai beavatkozás

Miután John Kerry amerikai külügyminiszter hétfőn közölte, hogy a Bassár el-Aszad elnök vezette szíriai rezsim vetett be vegyi fegyvereket Damaszkusz elővárosaiban múlt héten, világszerte megindult a találgatás, hogy ennek milyen következményei lehetnek, minthogy korábban az Egyesült Államok a vegyi fegyverek alkalmazását jelölte meg a katonai beavatkozás "vörös vonalaként".

Az eddigi információk arra utalnak, hogy "Szíriában vegyi fegyvereket alkalmaztak" - közölte John Kerry amerikai külügyminiszter hétfőn annak ellenére, hogy a vegyi támadást vizsgáló ENSZ-ellenőrök mindeddig még nem közölték elemzéseik eredményét. Kerry ellenben hozzátette: "tudjuk, hogy ezen vegyi fegyverek felett a felügyeletet a szíriai rezsim gyakorolja".

Mivel korábban Barack Obama amerikai elnök a vegyi fegyverek bevetését határozta meg választóvízként egy esetleges katonai beavatkozásként, ezért kedden megindult az esélylatolgatás egy Szíriába induló nyugati akcióról.

Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter a BBC-nek kedden azt mondta: az amerikai hadsereg készen áll egy esetleges Szíria elleni katonai akcióra, ha Barack Obama amerikai elnök elrendeli azt az augusztus 21-i feltételezett vegyifegyver-támadás miatt.

Az NBC News hírtelevízió magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselőkre hivatkozva azt közölte, hogy akár csütörtökön megindulhatnak a rakétacsapások Szíriában. Az idézett kormányzati illetékesek szerint a három napig tartó csapássorozat korlátozott lesz, és a katonai fellépés inkább üzenet lesz Bassár el-Aszadnak, nem a szíriai elnök erőinek meggyengítését célozná.

AFP / Menahem Kahana

A Washington Post azt írta, az ameriki haderő legfeljebb két napig tartó, rövid légicsapást akarna mérni a közel-keleti országra. A nyugati lapok szintén úgy vélték, küszöbön áll a katonai intervenció, de ez nem lenne több, mint egy jelképes erejű büntetőakció.

David Cameron brit miniszterelnök szóvivője szintén közölte: bár még nem született döntés a katonai beavatkozásról, a brit hadsereg már dolgozik egy esetleges intervenció tervein. A kormányfő mindenesetre csütörtökre összehívatta a parlament alsóházának rendkívüli ülését, hogy megvitassák az állítólagos szíriai vegyi támadásra adandó esetleges katonai választ.

"Az alsóház elnöke elfogadta kérésemet a parlament csütörtöki összehívására. Lesz egy világos kormányindítvány és egy szavazás arról, miként válaszoljon az Egyesült Királyság a (szíriai) vegyifegyver-támadásokra" - írta Twitter-üzenetében a kormányfő kedden.

Olaszország közölte, csak akkor vennének részt aktívan egy nemzetközi katonai csapásban, ha az ENSZ Biztonsági Tanács engedélyt adna rá.

Francois Hoplland francia elnök kedden délután azt nyilatkozta: Franciaország kész megbüntetni azokat, akik ártatlan embereket gázosítottak el Szíriában.

A huszonkét államot tömörítő Arab Liga keddi nyilatkozatában azt írták, hogy a szíriai kormányt "teljes felelősség" terheli a múlt héten elkövetett vegyifegyver-támadásért, az azt elkövetők pedig "háborús bűnösök", akiknek nemzetközi törvényszék előtt kell felelniük tetteikért. Az Arab Liga a jövő héten külügyminiszteri szintű találkozót tart a szíriai helyzetről. A szervezet állandó képviselőinek kairói válságtanácskozásán elfogadott nyilatkozatot Irak, Algéria és Libanon nem támogatta.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt mondta, hogy Izrael nem részese a Szíriában zajló polgárháborúnak, de minden esetleges szíriai támadásra erőteljesen visszavág, és „felkészültek valamennyi forgatókönyvre".

AFP / Jalaa Marey

Négy amerikai romboló áll készenlétben a Földközi-tengeren

A The Washington Times úgy tudja, a Földközi-tenger keleti medencéjében négy bevetésre kész romboló, valamint meg nem nevezett számú tengeralattjáró várja Barack Obama elnök Szíriával kapcsolatban meghozandó döntését. A "felkészült és pozícióba fejlődött" Mahan, a Gravely, a Barry és a Ramage romboló fedélzetén egyenként mintegy 90 Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgép található. A Mahannek az amerikai hadihajók eredeti rotációs menetrendje szerint a múlt héten el kellett volna hagynia a Földközi-tengert, ám a 6. flotta parancsnoka maradásra utasította.

Az Egyesült Államok a várakozások szerint a tengerről és/vagy a levegőből indítandó, manőverező robotrepülőgépekkel mért csapásokkal fog válaszolni a szíriai kormány által állítólag elrendelt vegyifegyver-támadásokra. A közelmúltban Fölközi-tengerre érkezett a Harry S. Truman repülőgép-hordozó is, de az alapvetően az afganisztáni műveletekre összpontosít, és várhatóan nem vesz majd részt a Szíria elleni katonai fellépésben. A térségben állomásozik több, manőverező repülőgépekkel felszerelt tengeralattjáró is, ezek elhelyezkedése azonban titkos, mert fedélzetükön különleges műveleti egységeket is szállítnak.

A Rasmussen Reports legfrissebb közvélemény-kutatása szerint az amerikai választóknak mindössze a 31 százaléka támogatná a Szíria elleni támadást, ha bebizonyosodna Damaszkusz felelőssége a gáztámadásokban.

Szíria felvenné a kesztyűt

Oroszország egyelőre csak annyit közölt, csalódottak, amiért Amerika elhalasztotta a szíriai helyzet békés rendezésével kapcsolatos genfi konferenciát, Irán, az Aszad-rezsim első számú szövetségese azonban egy baljós hangulatú közleményben arra figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy ezzel az egész térséget lángba borítanák.

Szíria viszont kész a harcra: Valíd Moallem külügyminiszter bejelentette, "minden lehetséges eszközzel" meg kívánják védeni magukat egy amerikai katonai csapás esetén.

A magyar külügyminisztérium mindeddig csak egy elítélő közleményt adott ki a vegyi támadással kapcsolatban.

Megkapták a nyugatiak a szíriai célpontok listáját

Nyugati hatalmak arról tájékoztatták a szíriai ellenzéket egy hétfői isztanbuli titkos tanácskozáson, hogy napokon belül katonai akciót indítanak Bassár el-Aszad elnök erői ellen - jelentette kedden a megbeszéléseken résztvevő forrásokra hivatkozva a Reuters hírügynökség.

"Az ellenzéknek világosan megmondták, hogy akár napokon belül akcióba léphetnek, hogy elrettentsék az Aszad-rezsimet a vegyi fegyverek újbóli bevetésétől, de azt is, hogy továbbra is készüljenek a (szeptemberre tervezett) genfi béketárgyalásokra" – idézte egyik forrását a Reuters.

AFP / Guillaume Briquet

A hétfői megbeszélésen a Szíriai Nemzeti Koalíció nevű ellenzéki ernyőszervezet vezetői és tizenegy nyugati állam képviselői vettek részt. A titkos találkozón ott volt Ahmed Dzsarba, az SZNK elnöke és Robert Ford, az Egyesült Államok korábbi damaszkuszi nagykövete, aki az amerikai diplomácia egyik kulcsfigurája a szíriai polgárháború ügyeiben.

A Reuters forrásai azt is elmondták, hogy a szíriai ellenzék potenciális célpontokat tartalmazó listát adott át a nyugati országoknak. Ugyanakkor azt is leszögezték, hogy az esetleges katonai akció célja csak és kizárólag a vegyi fegyverek bevetésének megakadályozása, nem az Aszad-rezsim megdöntése lesz.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról