Világ MTI 2013. augusztus. 07. 21:24

Válság Csehországban: lemond a szakértői kormány feje

Jirí Rusnok bejelentette, hogy csütörtökön vagy pénteken benyújtja lemondását, miután a kormány nem kapta meg a parlamenti alsóház bizalmát és Karel Schwarzenberg, a TOP 09 párt elnöke bejelentette, hogy pártja kezdeményezi a cseh képviselőház feloszlatását.

Jirí Rusnok, a cseh szakértői kormány feje bejelentette, hogy csütörtökön vagy pénteken benyújtja lemondását. A miniszterelnök a szerdai bizalmi szavazás eredményét "tisztességes vereségnek" minősítette, amely hozzájárul a politikai válság megoldásához és a képviselőház feloszlatásához.

"A szavazás eredménye kedvező a cseh politika számára" - nyilatkozta Rusnok újságíróknak a szavazás után. Bár kormánya nem kapott bizalmat, "nem jött be" a volt koalíció terve sem, hogy magának kérheti az újabb kormányalakítási megbízatást, mondván, hogy a 200 tagú képviselőházban 101 támogatója van.

A szerda késő este megtartott szavazáson 93 honatya támogatta a kormányt, míg 100-an elutasították. A szavazáson 193 képviselő vett részt, miután két képviselő börtönben van, négyen - két polgári demokrata képviselő, Karolína Peake, a LIDEM elnöke, valamint egy független - a szavazás idejére elhagyták az üléstermet, egy képviselő pedig betegség miatt hiányzott.

Karel Schwarzenberg, a TOP 09 párt elnöke a bizalmi szavazás után bejelentette, hogy pártja kezdeményezni fogja a cseh képviselőház feloszlatását. Schwarzenberg ezt azzal indokolta, hogy a bizalmi szavazás megmutatta: bár a Rusnok-kormány nem kapott bizalmat, a volt jobbközép koalíciónak sincs többsége a 200 tagú képviselőházban.

"A szavazás megmutatta, hogy a volt kormánykoalíciónak nincs 101 képviselője az alsóházban. Rendkívüli ülést kezdeményezünk a képviselőház feloszlatására" - mondta Schwarzenberg újságíróknak.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.