2013. augusztus. 02. 14:12 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 02. 14:09 Világ

Nem akar többé amerikai lenni a Fort Hood-i ámokfutó

Pere kezdete előtt le akar mondani amerikai állampolgárságáról és vissza akarja vonni katonai esküjét az a muszlim amerikai tiszt, aki négy évvel ezelőtt 13 ember ölt meg a texasi Fort Hood-i támaszponton.

Nidal Mali Hasan erről szóló, részben kézzel írott többoldalas levelét ügyvédje továbbította csütörtökön védence kérésére a Fox News hírcsatornának.

Mivel a 42 éves vádlott az Egyesült Államokban - a virginiai Arlingtonban - született, automatikusan amerikai állampolgár lett, nem tett állampolgársági esküt. Az amerikai törvények szerint a hasonló, interneten közzétett írásos nyilatkozatok jogilag érvénytelenek. Annak, aki le akar mondani az amerikai állampolgárságról, személyesen kell megjelennie egy külföldi ország konzuli vagy diplomáciai tisztségviselője előtt, hogy jelenlétében aláírja a lemondásról szóló dokumentumot.

Nidal Mali Hasan, aki az amerikai hadsereg őrnagyi rangú pszichiátere volt, 2009 novemberében "Allah akbar!" (Allah a legnagyobb!) felkiáltással fegyvert rántott a Fort Hood-i támaszponton és lelőtt 12 katonát, valamint egy civilt, 32 személyt pedig megsebesített. Két rendőr rálőtt Hasanra, véget vetve az ámokfutásnak. A lövöldöző férfi a sebesülés következtében részlegesen megbénult.

Hasan perének kezdetét többször elhalasztották eljárásbeli viták miatt. Jogi vita bontakozott ki például arról, hogy a férfi mentesülhet-e a szolgálatban lévő tisztek külsejére vonatkozó szabályok alól, és viselhet-e szakállt, amelyet vallási meggyőződésből növesztett.

Hasan hadbírósági pere néhány napon belül veszi kezdetét. Az eljárás előtti meghallgatásokon a férfi azt mondta, azért lövöldözött Fort Hoodban, hogy megóvja a muszlimokat és az afganisztáni tálib lázadókat az amerikai hadsereg támadásaitól. A Fort Hood-i támaszpont az egyik legnagyobb gyűjtőközpontja az Afganisztánba induló amerikai katonáknak. 

Öt nappal ezelőtt Hasan a Fox Newsnak küldött ötoldalas nyilatkozatában bocsánatot kért, amiért az amerikai hadseregben szolgálatot teljesítve részt vett a muszlimok elleni "törvénytelen és erkölcstelen agresszióban".

Hirdetés