2013. július. 07. 08:34 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 07. 08:36 Világ

Martonyi: "Szövetségesekre nem illik kémkedni"

Akkor van hitele az Egyesült Államok által összeállított éves emberi jogi jelentésnek is, ha maga az ország is kifogástalanul jár el az ilyen ügyekben. "Ez valóban komoly ügy" - mondta a külügyminiszter a HírTV-ben a Snowden-botrányról.

Martonyi János szerint nem mindegy, hogy a sokak által etalonnak tartott amerikai demokrácia hogyan működik, mert ha az emberek ebben kételkedni kezdenek, a demokráciában általában dőlhet meg a hitük.

A külügyminiszter a HírTV szombat esti műsorában azt mondta, hogy jelentős világpolitikai hatása van a Snowden-ügynek, Brüsszelben is komoly viták folynak róla. Ezt a kérdést "nem szabad alábecsülni" - hangsúlyozta.

Kifejtette: az ügy adatvédelmi szempontból is jelentős, hiszen "a mi személyes adatainkról" van szó, és ezek védelme részben európai uniós hatáskör. Nemzetbiztonsági szempontból pedig a tagállamok hatáskörébe is tartozik, ami történt - magyarázta. Úgy vélte, ezt a két szempontot össze kell egyeztetni.

A tárcavezető hangoztatta: "szövetségesekre általában véve nem illik kémkedni".

Úgy látja, akkor van hitele az Egyesült Államok által összeállított éves emberi jogi jelentésnek is, ha maga az ország is kifogástalanul jár el az ilyen ügyekben, ezért "túl a transzatlanti viszonyokon, túl a magyar-amerikai kapcsolatokon ez valóban egy komoly ügy".

A Der Spiegel német hetilap múlt hét végén egy 2010-es keltezésű dokumentum alapján arról számolt be, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lehallgató berendezéseket telepített a bizottság washingtoni, illetve New York-i ENSZ-képviseletének irodáiba, emellett pedig behatolt az EU belső számítógépes hálózatába is. Ezáltal az amerikai ügynököknek lehetőségük nyílt beszélgetések lehallgatására, valamint dokumentumok és e-mailek olvasására. Az idézett dokumentum kifejezetten "támadási célpontként" említette az európaiakat. A hírmagazin szerint az NSA mintegy öt évvel ezelőtt az EU brüsszeli központjában is lehallgatást kezdeményezett.

Az ügy nagy nemzetközi visszhangot váltott ki, több állam vezetője, valamint az Európai Unió is aggodalmát fejezte ki az eset miatt és tájékoztatást kértek az amerikai féltől.


 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.