2013. július. 01. 13:49 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 01. 13:44 Világ

Poloskákat telepítettek az amerikaiak az EU-tisztviselők irodáiba is

A Der Spiegel olyan titkos dokumentumokra alapozta az EU-tisztviselők lehallgatásáról szóló állítását, amelyeket az NSA korábbi munkatársa, Edward Snowden vitt magával, és amelyekbe betekintést nyertek a hírmagazin munkatársai. Az amerikai külügyminiszter nem cáfolta az értesülést.

Az amerikai külügyminiszter nem cáfolta azokat az értesüléseket, amelyek szerint az amerikai Nemzetbiztonság Ügynökség (NSA) lehallgatta az Európai Unió tisztségviselőit.

"Nemcsak az amerikai kormány, a világ minden kormánya sokat tesz azért, hogy védje érdekeit és biztonságát, és minden információ ezt szolgálja. Ez nem szokatlan (gyakorlat)" - fogalmazott John Kerry sajtótájékoztatón hétfőn Bruneiban, az ázsiai-csendes-óceáni országok külügyminisztereinek találkozóján. 

Az amerikai külügyminiszter elismerte, hogy Catherine Ashton, az EU külpolitikai főképviselője fölvetette a kérdést kettejük hétfői megbeszélésén Bruneiban. Kerry elmondta: megállapodtak, hogy az amerikai kormányzat részletesen ellenőrzi a Der Spiegelben megjelent állításokat, és kapcsolatban maradnak. 

Az amerikai kormányzat most reagált először a német hetilap értesüléseire.

A Der Spiegel olyan titkos dokumentumokra alapozta állítását, amelyeket az NSA korábbi munkatársa, Edward Snowden vitt magával, és amelyekbe betekintést nyertek a hírmagazin munkatársai.

Egy 2010 szeptemberi keltezésű iratból kitűnik, hogy az NSA "poloskákat" telepített a EU washingtoni, illetve New York-i ENSZ-képviseletének irodáiba. Emellett behatolt az európai integrációs szervezet belső számítógépes hálózatába is. Ezáltal az amerikai ügynököknek lehetőségük nyílt beszélgetések lehallgatására, valamint dokumentumok és e-mailek olvasására. Az idézett dokumentum kifejezetten "támadási célpontként" említi az európaiakat. A hírmagazin szerint az NSA mintegy öt évvel ezelőtt az EU brüsszeli központjában is lehallgatást kezdeményezett.

Az Európai Bizottság és az Európai Parlament egyaránt sürgős tájékoztatást kért az ügyben az amerikai kormánytól.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.