2013. június. 26. 06:16 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 26. 06:02 Világ

Indulhatnak a nemzetközi békefenntartók Maliba

A közel 13 ezer fős ENSZ-erő a nagyjából feleakkora afrikai uniós missziótól veszi át a katonai ellenőrzés feladatát.

Jóváhagyta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy a jövő héten megkezdje működését Maliban az új nemzetközi békefenntartó erő.

A közel 13 ezer fős ENSZ-erő a nagyjából feleakkora afrikai uniós missziótól veszi át a katonai ellenőrzés feladatát. 

Az afrikai ország északi részében tavaly alakult ki háborús feszültség, amikor az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez is kötődő iszlamisták - egy katonai puccs adta hatalmi űrt és a tuareg nomádok lázadását kihasználva - elfoglalták a térséget. Idén januárban francia katonai beavatkozással sikerült elüldözni a megszállókat, a mali kormány és a tuaregek között a közelmúltban kötött megállapodás pedig reményt ad arra, hogy hamarosan visszaáll az ország stabilitása.

A keddi jóváhagyásnak köszönhetően július elsejétől Maliban működik majd az ENSZ harmadik legnagyobb békefenntartó missziója.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.