Jirí Rusnok közgazdászt és politikust nevezte ki új cseh kormányfővé Milos Zeman köztársasági elnök.
Az államfő döntését kedden délután jelentették be Prágában. Kinevezése után Rusnok azonnal letette az alkotmány által előírt hivatali esküt. Zeman azt mondta: ez az egyetlen út, amely az előre hozott parlamenti választáshoz vezet. Véleménye szerint ebben az esetben a Rusnok-kormány szeptember végéig maradna hivatalában. A szakértői kormány legfőbb feladatának a jövő évi költségvetés összeállítását, az európai uniós alapok felhasználásának biztosítását és az árvíz következtében keletkezett károk felszámolását nevezte.
"Az új kormányfő és a szakértői kormány ugyanakkor biztosítéka annak, hogy a közelmúltban napvilágra került politikai és gazdasági botrányokat kivizsgálják és ne söpörjék szőnyeg alá" – vélekedett Zeman.
A köztársasági elnök ugyanakkor kifejtette: ha a Rusnok-kormány nem szerezné meg a képviselőház bizalmát, akkor az elnöknek van még egy lehetősége más személynek kormányalakítási megbízatást adni. "Ebben az esetben mérlegelni fogom azt az álláspontot, amelyet a kormánykoalíció közölt velem, miszerint 101 képviselő támogatja őket" – nyilatkozta Zeman. Megjegyezte: ezt a tényt most azért nem vette figyelembe, mert a volt koalíció naponta másképpen nyilatkozik.
Rusnok a sajtóértekezleten azt mondta: azzal számol, hogy kormánya két héten belül összeáll, és megkapja a kinevezését az államfőtő. A lehetséges kormánytagok neveiről nem nyilatkozott. "Az új kormány összetételébe nem kívánok beleszólni" – jelentette ki Zeman.
Az eddigi kormánykoalíció három pártja – ODS, TOP 09, LIDEM – bejelentette, hogy a 200 tagú képviselőházban 101 honatya támogatását bírja, s nem fogja megszavazni sem az átmeneti kormányt, sem az általa összeállított költségvetési tervezetet.
Miroslava Nemcová, az ODS kormányfőjelöltje és Miroslav Kalousek, a TOP 09 első alelnöke egybehangzóan "felelőtlennek" minősítette Zemant és Rusnokot, illetve döntéseiket.
A korábbi miniszterelnök, Petr Necas múlt hét hétfőn este mondott le, Zeman államfő el is fogadta a lemondását.
Necas vesztét kabinetfőnöke Jana Nagyová okozta. Nagyovát több politikussal együtt vette őrizetbe a korrupcióellenes rendőrség, majd vádat emeltek ellene, és az ostravai bíróság elrendelte vizsgálati fogságba helyezését. A kabinetfőnököt korrupcióval és hivatali hatalommal való visszaéléssel vádolják. Necas korábban kijelentette: "a történtekért vállalom a politikai felelősséget".
Volt pénzügyminiszter lesz az új kormányfő
Jirí Rusnok megbízott kormányfő neve nem ismeretlen Csehországban. Az ostravai születésű közgazdász képzettségű 53 éves politikus a rendszerváltás után volt miniszterhelyettes, és két tárcát is vezetett nagyjából egy-egy évig a szociáldemokrata kormányokban: előbb pénzügyminiszter volt, majd pedig az ipari és kereskedelmi minisztérium élére került. Több mint tíz éve pedig a kiegészítő magánnyugdíjalapok szövetsége elnökségének tagja. Rövid ideig parlamenti képviselő is volt, de mandátumáról önként lemondott. A szociáldemokrata pártnak 1998 óta tagja.
A politikus közismerten Zeman közeli munkatársai közé tartozik, s jóban van a szakszervezeti vezetőkkel is. Zeman kormányában volt pénzügyminiszter, s az utóbbi időben az államfő egyik legbefolyásosabb gazdasági-pénzügyi tanácsadója. Zeman őt bízta meg a nemrégiben létrehozott különleges elnöki alap vezetésével, amelybe az államfő rendszeresen átutalja fizetése egyharmadát. Az alapba beérkezett pénzt az államadósság csökkentésére fogják fordítani. A nyolcvanas évek második felében, s a kilencvenes években a gazdasági és szociális stratégiai tervezésével foglalkozott.
Helyi szakértők és újságírók szerint az egyértelműen szociáldemokrata kötődésű politikus a párt pragmatikus szárnyának egyik legmarkánsabb képviselője, s ennek következtében jó egy évtizede állandó vitái vannak a párt mindenkori vezetésével. Néhány éve a szociáldemokrata pártból való kizárása is felmerült.
2003-ban például a párt akkori hivatalos vonala ellenére az államfőválasztáskor nyíltan a polgári demokrata Václav Klaust támogatta, a későbbiekben többször is a Cseh Szociáldemokrata Párt–Polgári Demokratikus Párt (CSSD)-ODS) nagykoalíció mellett érvelt. Közgazdászként és pragmatikus politikusként a polgári demokrata körökben is elismerésnek örvend.
2010 óta a cseh kormány mellett működő befolyásos nemzeti közgazdasági tanács tagja.