2013. június. 18. 08:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 18. 08:26 Világ

Oliver Stone szerint a szivárogtató Snowden egy hős

Az amerikai hírszerzési dokumentumokat kiszivárogtató Edward Snowdent hősnek nevezte, az amerikai vezetést pedig a kiszivárogtató kezelése miatt bírálta Oliver Stone filmrendező, aki a héten zajló Sanghaji Nemzetközi Filmfesztiválon vesz részt a kelet-kínai metropoliszban.

A háromszoros Oscar-díjas rendező a filmek valós életre gyakorolt hatásának kérdéskörét körbejáró szakmai kerekasztal-beszélgetésén nyilvánított véleményt a témában. A Kína különleges igazgatású területére, Hongkongba menekülő Snowden mellett Stone a WikiLeaks alapítóját, Julian Assange-ot és a korábban 700 ezer oldalnyi titkot kiszolgáltató, hadbíróság elé állított Bradley Manninget is dicsérte. A világhírű rendező bírálta ugyanakkor Barack Obama amerikai elnök kormányát, mondván, hogy az hat kiszivárogatót is bíróság elé idézett, miközben kampánya során haladóbb szellemiségű vezetést ígért. 

A beszélgetés moderátorának, a központi kézben lévő China Daily napilap filmkritikusának többszöri kérése ellenére Stone sokat politizált. Szigorú bírálatban részesítette a George W. Bush elnök vezette korábbi amerikai kormányt is, az iraki háborút, a kuvaiti megszállást, az amerikai imperializmust, és a hatóságokat kritizáló filmek védelmére kelt. A rendező arra is felhívta a figyelmet: mindenféle erőszak bemutatását óvatosan kell kezelni, az erőszak kultuszának terjedésében ugyanis a médiának óriási a felelőssége.

Oliver Stone a 16. Sanghaji Nemzetközi Filmfesztivál szervezőinek meghívására érkezett a kelet-kínai metropoliszba. Munkásságának elismeréseként a fesztivált megnyitó szombati fogadáson életműdíjjal jutalmazták, alkotásai közül a rendezvény keretein belül a Nagy Sándor, a hódító című filmet, valamint Az Egyesült Államok titkos története című dokumentumfilm-sorozatot mutatják be.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.