2013. június. 14. 15:22 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 14. 15:21 Világ

Megdöbbent az EP elnöke a görög közmédia bezárásán

Meglepődését és sajnálatát fejezte ki a görög közmédia bezárása miatt az Európai Parlament német szociáldemokrata elnöke abban a levélben, amelyet Antonisz Szamarasz görög miniszterelnöknek küldött. Martin Schulz reményét fejezte ki, hogy Athén felülvizsgálja a döntést – közölte pénteken az EP sajtószolgálata.

A politikust az döbbentette meg, hogy a görög kormány előzetes értesítés és demokratikus vita nélkül döntött az ERT leállításáról.

Az EP-elnök szerint súlyos kérdések fogalmazódnak meg azzal kapcsolatban, hogy a közmédia egyik pillanatról a másikra történő leállítása összeegyeztethető-e az Európai Unió "alapvető jogi kereteivel".

Schulz úgy érvel: az unió amszterdami szerződése kimondja, hogy a közszolgálati műsorszolgáltatás közvetlenül kapcsolódik a társadalom demokratikus, szociális és kulturális szükségleteihez és a média sokszínűségének megőrzéséhez. Az unió alapjogi chartája azt is előírja, hogy a sajtó szabadságát és sokszínűségét tiszteletben kell tartani, dolgozóikat vagy képviselőiket pedig egy ilyen horderejű, őket érintő kérdésben időben tájékoztatni kellett volna.

A német politikus azt is írta: távol áll tőle megkérdőjelezni, hogy a görög kormánynak jogában áll stratégiai döntéseket hozni a görög közmédiáról, ugyanakkor nem tudja figyelmen kívül hagyni, hogy ez a döntés milyen aggodalmakat vet fel a demokratikus döntéshozatallal kapcsolatban.

"Mindezt figyelembe véve megkönnyebbülnénk, ha azt látnánk, hogy a görög kormány felülvizsgálja a közszolgálati műsorszolgáltató teljes bezárására vonatkozó döntést, és más lehetőségeket is számba venne a szükséges átalakítások végrehajtására, amíg a közszolgálati műsorszolgáltató még működik" – fogalmazott levelében Martin Schulz.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.