A német kormány lesznek kérdései Obamához
A német kormány a sajtóból értesült az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) PRISM kódnevű programjáról, és magyarázatot vár Washingtontól - mondta kedden Berlinben Hans-Peter Friedrich német belügyminiszter.
A német kormány összeállítja a német szempontból felmerülő kérdések listáját és megküldik Washingtonba, illetve felvilágosítást kérnek azoktól az amerikai cégektől is, amelyek a sajtóhírek szerint érintettek az ügyben - mondta a német belügyminiszter, aki szerint nem lehet kizárni, hogy a német nemzetbiztonsági szolgálatok haszonélvezői az NSA világméretű adatgyűjtési programjának, mert megbízható információkhoz jutnak az amerikai partnerszervezetektől, amelyek azonban nem közlik az információk forrását.
Németországban, ahol élénk a keletnémet állampárti belbiztonsági szolgálat, a Stasi rossz emléke, rendkívül érzékeny téma a személyes adatok kezelése, és a PRISM-ről szóló hírek aggodalmat okoznak kormányzati körökben. Angela Merkel kancellár személyesen kér tájékoztatást az ügyről Barack Obamától a jövő héten, amikor az amerikai elnök Berlinbe látogat.
Peter Schaar, a német kormány adatvédelmi megbízottja szerint az európaiak számára nyugtalanító, ahogyan az Obama-kormányzat az amerikaiakat próbálja nyugtatni, hiszen csupán azt állítják, hogy nem figyelik meg a belföldi kommunikációt, illetve az amerikai állampolgárok kommunikációját. Az európaiakra viszont nem vonatkoznak az amerikai törvények, és Amerikában nem érvényesek az európai, vagy éppen a német jogszabályok, ezért semmi sem véd a tudósításokból kibontakozó, igen kiterjedt megfigyelési mechanizmustól - mondta a kormánymegbízott a Handelsblatt című üzleti lapnak.
A berlini belügyminisztérium mellett az igazságügyi minisztérium is kapcsolatba lépett az amerikai kormányzattal. A Spiegel Online hírportál kedden vendégkommentárt közölt a tárca vezetőjétől, Sabine Leutheusser-Schnarrenbergertől, aki írásában teljes nyíltságot és az ügy minden részletére kiterjedő tájékoztatást követelt Washingtontól.
A liberális politikus szerint a PRISM-ről szóló beszámolók alapján úgy tűnik, hogy az Egyesült Államokban állami szervek "megszállottan gyűjtenek adatokat" magánszemélyekről, ami rendkívül veszélyes fejlemény lenne, ha beigazolódna, hogy a hírek helytállóak. A miniszter hangsúlyozta: demokratikus jogállamban a biztonság nem lehet öncél, hanem csak a szabadság biztosítását szolgálhatja. Minél inkább megfigyelik és ellenőrzik a társadalmat, annál kevésbé szabad - írta a német igazságügyi miniszter.
A The Guardian című brit napilap a múlt héten szerdán arról számolt be, hogy az NSA titokban több százmillió amerikai telefonhívásairól gyűjt adatokat. Csütörtökön a londoni újság és a The Washington Post azt írta, hogy az NSA egy PRISM kódnevű program keretében 9 jelentős internetes szolgáltató szerverén végez adatgyűjtést, aminek eredményeképpen magánjellegű e-mailek, chatek, fotók és egyéb kommunikációs anyagok tömegei kerültek a birtokába. Pénteken a The Wall Street Journalből az derült ki, hogy létezhet egy harmadik titkos adatgyűjtési program is, amelynek keretében az NSA a hitelkártya-tranzakciók adatait rögzíti.