2013. június. 06. 17:42 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 06. 17:28 Világ

Kínai aranybányászok kerültek bajba Ghánában

Illegális aranybányászat gyanújával 124 kínait vettek őrizetbe Ghánában – közölte csütörtökön Kína ghánai nagykövetsége.

A hatóságok hétvégén több rajtaütést is végrehajtottak a nyugat-afrikai országban, egyebek mellett a középső Ashanti régióban, azon bányák közelében, ahol kínaiak élnek. Az akciósorozatban szerdáig 124 embert került rendőrkézre, akiket egy bevándorlóknak fenntartott fővárosi fogdába vittek.

Csillapíthatatlan energiaéhsége miatt Kína az utóbbi években erősíti jelenlétét a természeti erőforrásokban gazdag Afrikában, a mostanihoz hasonló esetek ugyanakkor rávilágítanak az ezzel járó problémákra is.

Az incidens szalagcímekben szerepelt a kínai tömegtájékoztatásban, ráadásul több újság és internetes oldal arról számolt be, hogy kínai munkások Ghánában a hatóságok elől a dzsungelekbe menekültek, illetve napvilágot láttak olyan jelentések is, amelyek szerint a ghánai katonák a kínai bevándorlók fosztogatására buzdították a helyieket.

A kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtökön Pekingben bejelentette: a kínai diplomaták követelték a ghánai hatóságoktól, hogy az illegális aranybányászat elleni fellépésükkor ne sértsék meg a kínai állampolgárok biztonságát és jogait.

A Guineai-öböl partján fekvő ország Afrika egyik legnagyobb aranyexportőre, és a hatóságok igyekeznek elejét venni a nemesfém törvénybe ütköző kinyerésének. Az utóbbi években több kínait is őrizetbe vettek ilyen tevékenység miatt, tavaly októberben egyik meghalt a rendőrségi rajtaütéskor.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.