Vegyi fegyverek Szíriában: megvan a bizonyíték
Franciaország bizonyos abban, hogy több alkalommal mérges gázt vetettek be Szíriában - közölte kedden este Laurent Fabius francia külügyminiszter. A közleményből viszont nem derül ki, hogy Párizs kit tart felelősnek a vegyi fegyverek használatáért.
A francia szakértők által végzett vizsgálatok "kimutatták mérges gáz jelenlétét" a Párizs birtokába jutott mintákban, ezért "Franciaország bizonyos abban, hogy több alkalommal bizonyos helyeken mérges gázt használtak Szíriában" - olvasható a kommünikében.
Diplomáciai források szerint a minták Dzsobarból, Damaszkusz egyik külvárosából, valamint az északnyugati Szarakebből és a közép-szíriai Homsz városából származnak. Itt a Le Monde című napilap tudósítói április közepén tanúi voltak vegyi fegyver használatának, és hazatértük után mintákat adtak át a francia hatóságoknak.
A vizsgálatok eredményeit a közlemény szerint Fabius kedden délelőtt átadta Ake Sellströmnek, az ENSZ tényfeltáró bizottsága vezetőjének. "Úgy döntöttünk, hogy azonnal közöljük az ENSZ illetékes bizottságával és a közvéleménnyel is a birtokunkban lévő eredményeket. Elfogadhatatlan lenne, ha ezeknek a bűncselekményeknek a tettesei büntetlenséget élveznének" - hangsúlyozta a francia külügyminiszter.
Az ENSZ tényfeltáró bizottságának kedden közölt jelentése szerint "ésszerű okok" alapján feltételezhető, hogy a szíriai polgárháborúban legalább négy harci cselekményben kis mennyiségű mérgező vegyi anyagot használtak fegyver gyanánt.
Ugyanakkor több bizonyítékra lenne szükség annak eldöntéséhez, hogy milyen vegyi anyagokat vetettek be, és ezt ki tette. A testület szemtanúk, menekültek és egészségügyi dolgozók meghallgatása alapján készítette el a szóban forgó négy március-áprilisi támadásról szóló jelentését. A tényfeltáró bizottság szerint perdöntő bizonyítékokra csak közvetlenül az áldozatoktól vagy a támadás helyszínéről vett minták elemzésével lehetne szert tenni.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa számára készített, szíriai jogsértéseket feltérképező jelentés mind a kormányhadsereget, mind a fegyveres ellenzéket azzal vádolja, hogy háborús bűncselekményeket követett el.