2013. június. 04. 10:46 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 04. 10:44 Világ

Észak-Korea újraindíthatja a jongbjoni atomerőmű egyik reaktorát

Úgy tűnik, Észak-Korea egy-két hónapon belül újraindíthatja a jongbjoni atomerőmű egyik reaktorát, amely korábban plutóniumot gyártott atomfegyvereihez - közölte hétfőn egy amerikai kutatóintézet.

A Johns Hopkins Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézete szerint a lépés nagy mértékben megnehezíti azokat az erőfeszítéseket, amelyek célja újraindítani a Phenjan atomprogramjáról folytatott hatoldalú tárgyalásokat. Az intézet műholdfelvételek alapján arra a következtetésre jutott, hogy Észak-Korea jelentős előrelépést tett az 5 megawattos, grafitfékezésű jongbjoni reaktor újraindításában, amelyet 2007-ben állítottak le egy nemzetközi nukleáris leszerelési megállapodás részeként.

Az egyetemnek a 38 North internetes oldalra feltett jelentése szerint Phenjan egy-két hónapon belül készen állhat az indításra. A dokumentum szerint azonban nem tisztázott, honnan jutnak "friss" nukleáris fűtőrudakhoz a reaktor üzemeltetéséhez.

Észak-Korea láthatólag befejezte a reaktor hűtőrendszerének javítását, amely szükséges az újraindításához és a reaktor működtetéséhez. A kommunista állam 2007-ben lerombolta a korábbi hűtőtornyot, hogy teljesítse a hatoldalú tárgyalásokon született megállapodást.

Phenjan a hűtőtorony újraépítése helyett most a másodlagos hűtőkört ahhoz a szivattyúházhoz csatlakoztatta, amelyet egy új, könnyűvizes atomreaktor számára építettek a jongbjoni atomlétesítmény területén, a régi reaktor tőszomszédságában. Észak-Korea áprilisban jelentette be, hogy újraindítja a grafitfékezésű reaktort.

Az ország februárban kísérleti nukleáris robbantást hajtott végre. Több szakértő akkor úgy vélekedett, mintegy hat hónapnyi, egy évnyi idő kell majd ahhoz, hogy a régi reaktort újraindítsák a hűtőrendszer helyreállítása nyomán. A létesítmény évente hat kilogramm, atomfegyver előállításához szükséges plutónium előállítására képes.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.