Elítéltek hat egykori boszniai horvát vezetőt etnikai tisztogatásért
A hágai Nemzetközi Törvényszék súlyos börtönbüntetésre ítélte szerdán a boszniai horvátok hat egykori vezetőjét a délszláv háború idején muszlimok ellen elkövetett etnikai tisztogatás vádjával.
Jadranko Prlic, az 1991-ben egyoldalúan kikiáltott Herceg-Boszniai Horvát Köztársaság "kormányfője" és öt társa - köztük Slobodan Praljak nyugalmazott tábornok, a horvát védelmi minisztérium volt helyettes vezetője és Milivoj Petkovic volt vezérezredes - felelős a 1990-es évek elején boszniai muzulmánok ellen tömegesen elkövetett súlyos bűncselekményekért, emberölésért, kínzásért, nemi erőszakért.
Prlic 25 év börtönbüntetést kapott, Praljak és Petkovic 20-20 évet, a másik három vádlottat 20, 16 és 10 év szabadságvesztésre ítélték. A tábornokok 2004-ben önként adták fel magukat Hágában.
Az ítélet szerint a vádlottak terhére rótt bűncselekmények "nem néhány engedetlen katona véletlen tettei" voltak. Annak a tervnek a részeként követték el őket, hogy "végleg eltávolítják a muszlim lakosságot" Hercegovinából. E tervet ismerték a független Horvátországban, amelynek akkori elnöke, az azóta elhunyt Franjo Tudjman úgy gondolta, az etnikai tisztogatásra szükség van ahhoz, hogy Herceg-Bosznia száz százalékban horvát terület legyen, és később odacsatolják Horvátországhoz - áll az ítéletben.
Az ítélet szerint a hat horvát felelős a török időkben épült híres mostari Öreghíd lerombolásáért is; az eset a boszniai háború pusztításának jelképévé vált.