2013. május. 28. 12:33 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 28. 17:01 Világ

Gyerekeknek oltást adó nőket lőttek le Pakisztánban

Lelőttek egy gyermekbénulás elleni oltásban részt vevő nőt kedden Pakisztán északnyugati részén – közölték helyi tisztségviselők.

A beszámolók szerint két motorkerékpáros férfi támadta meg az oltást végző csoportot Pesavar külterületén az oltási kampány első napján. Két nőt megsebesítettek, egyikük belehalt sérüléseibe. 

Az 1950-es évekig évente több ezer gyereket tett nyomorékká a gyermekbénulás a gazdag nyugati országokban is. Azóta szerte a világon sikerült visszaszorítani a járványt, kivéve három országot, Pakisztánt, Afganisztánt és Nigériát. Ezekben az országokban 2012-ben csaknem 200 gyermekbénulásos esetet jegyeztek föl.

December végén a pakisztáni hatóságok kénytelenek voltak felfüggeszteni az oltást, mert a kampányban részt vevő kilenc egészségügyi dolgozót megöltek.

Pakisztán északnyugati része a radikális iszlamisták – többek között a tálib mozgalom – fellegvára, ahol különféle összeesküvés-elméletek terjednek az oltásról. Van, aki szerint az oltóanyag elkészítéséhez a disznó valamelyik részét is felhasználják, ezért az tilos a hívő muszlimoknak. Azt is terjesztik, hogy az oltás egy nyugati összeesküvés, amellyel meddővé teszik a muszlim lányokat.

Az oltással szembeni ellenérzést táplálja az is, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 2011-ben, Oszama bin Laden likvidálása előtt úgy azonosította a terroristavezért a pakisztáni Abbotábádban kialakított rejtekhelyén, hogy hepatitisz elleni oltást szervezett. Egy pakisztáni orvos így segítette hozzá a CIA-t DNS-mintákhoz, amelyek alapján bebizonyosodott, hogy valóban a terroristavezér és családja rejtőzik a katonai akadémiájáról ismert pakisztáni városban.

Hirdetés