Konzervatívokat vizsgál az amerikai adóhivatal - Obama is kiakadt
Botrányosnak és felháborítónak nevezte Barack Obama amerikai elnök hétfőn azt, hogy az adóhivatal (IRS) jelentések szerint célzott vizsgálatokat folytatott konzervatív csoportok ellen.
Az elnök, aki először szólalt meg a nyilvánosság előtt az üggyel kapcsolatban, hangsúlyozta, hogy az adóhivatalnak semleges, pártok felett álló intézménynek kell lennie, és ha annak munkatársai szándékosan vették célba a konzervatív csoportokat, akkor az érintetteket maradéktalanul felelősségre fogják vonni. Obama azt mondta, hogy az ügyről a pénteken megjelent sajtójelentésekből értesült.
Az amerikai elnök politikai indíttatásúnak és pótcselekvésnek nevezte a bengázi terrortámadás kormányzati kezelésével kapcsolatban a republikánusok nyomására indított vizsgálatot. Rámutatott, hogy a múlt hét végén szenzációként tálalt kormányzati belső üzenetváltás anyagát a Fehér Ház már hónapokkal ezelőtt a kongresszus rendelkezésére bocsátotta. (A hivatalok közötti e-mailekből az derült ki, hogy külügyminisztériumi nyomásra törölték az incidensről készített hivatalos összefoglalóból a terrorizmusra és az iszlamista szélsőségesekre történő utalást.)
Max Baucus, a szenátus pénzügyi bizottságának demokrata párti elnöke hétfőn bejelentette, hogy az általa vezetett testület vizsgálatot indít a feltételezett adóhivatali visszaélések ügyében.
Hétfőn vezető amerikai napilapok egy kormányzati vizsgálatra hivatkozva azt írták, az amerikai adóhivatal (IRS) nemcsak azon konzervatív csoportok ellen indított pótlólagos vizsgálatot, amelyek elnevezésében a "tea party" vagy a "hazafi" kifejezés szerepelt, hanem azok ellen is, amelyek aggályukat fejezték ki az állami kiadások mértéke vagy éppen az ország kormányzásának módja miatt.
A pénzügyminisztérium adóügyi főellenőre által indított vizsgálat, amelynek eredményét hivatalosan a héten hozzák majd nyilvánosságra, megállapította, hogy Lois Lernert, az IRS adómentességgel foglalkozó részlegének vezetőjét már 2011 júniusában tájékoztatták az eljárásokról. Ez ellentmond Lerner azon, pénteken tett kijelentésének, miszerint a sajtóból értesült a konzervatív csoportok fokozott ellenőrzéséről.
A belső vizsgálat során ugyanakkor megállapították: a hivatalnok erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a vizsgálatok éle ne konzervatív csoportok ellen irányuljon, hanem arra, hogy az érdekképviseleti csoportok adómentességi kérelmeit általában vessék szigorú elbírálás alá.
Lerner pénteken bocsánatot kért az általa tévesnek és helytelennek nevezett gyakorlatért. Kifejtette ugyanakkor, hogy az Obama-kormány egyáltalán nem befolyásolta a hivatalt a konzervatív csoportok kárára. Rámutatott, hogy egyetlen olyan csoporttól sem tagadták meg az adómentességet, amellyel kapcsolatban vizsgálat indult.
Csaknem egy évvel azután, hogy Lernert tájékoztatták a konzervatív csoportok elleni diszkriminatív eljárásról, az IRS-t akkor irányító Douglas Shuklman egy kongresszusi bizottsági meghallgatáson tagadta, hogy az adóhivatal konzervatív csoportokat vett volna célba.
Az IRS a The Wall Street Journal című újság érdeklődésére arra hívta fel a figyelmet, hogy a vizsgálat szerint az adóhivatal elhibázott lépései nem voltak politikai motiváltak, és azokban csak az intézmény alsóbb szintű dolgozói voltak érintettek. Republikánus képviselők ugyanakkor bejelentették, hogy az ügyben önálló kongresszusi vizsgálatot és meghallgatásokat kezdeményeznek.
Az Egyesült Államokban az adótörvénykönyv 501-es paragrafusa c pontjának 4. bekezdése rendelkezik az adómentességet élvező nonprofit szervezetekről. Ezek száma ugrásszerűen megnőtt annak nyomán, hogy a legfelsőbb bíróság 2010-ben határozatott hozott az úgynevezett Citizens United-ügyben. A testület ugyanis engedélyezte az ilyen csoportoknak, hogy korlátlanul költhessenek politikai hirdetésekre a választási kampányokban. A megkötés annyi, hogy konkrét jelöltek vagy pártok mellett nem kampányolhatnak, a "társadalom jólétének ügyei" mellett azonban igen.