2013. május. 12. 13:25 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 12. 13:24 Világ

Megtört a jég a vietnami kommunista pártnál

A Vietnamot irányító kommunista párt először vont be olyan tagot nagyhatalmú politikai bizottságába, aki az Egyesült Államokban végezte tanulmányait: a döntéshozó csúcstestület tagja lett Nguyen Thien Nhan, az oktatást, az egészségügyet és a technológiát felügyelő miniszterelnök-helyettes.

A hír vasárnap jelent meg a délkelet-ázsiai országot 1975 óta vezető politikai bizottság honlapján. Az 59 éves férfi az Oregoni Egyetemen szerzett mesterfokozatot, és olyan elitcsapathoz csatlakozik, amelyet az otthon vagy a volt Szovjetunióban tanult politikusok uralnak. Az új pb-tag a hetvenes években az NDK-ban tanult, majd egy ösztöndíjjal került a tengerentúlra. Ho Si Minh-város alpolgármestere is volt.

A politikai bizottság egy nővel is bővítette sorait: a szintén 59 éves Nguyen Thi Kim Ngan parlamenti elnökhelyettes a második nő a testületben. Korábban a kereskedelmi és pénzügyminiszter helyettese volt. A két új taggal a bizottság 16 fősre nőtt.

Vietnam uralkodó pártja évek óta a legkeményebb gazdasági kihívásokkal néz most szembe, és reformokat hirdet, hogy megbirkózzon a bankrendszerét bénító adóssággal, valamint a sok pénznyelő állami vállalattal. Közgazdászok szerint hatékony lépések történtek az infláció fékezéséért, de túl lassan mennek végbe azok az átfogó strukturális változások, amelyek szükségesek az egykor ígéretesen, de 13 év óta most a leglassabban növekvő gazdaság újraélesztéséhez.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 23. 14:43

Orbán Viktor vagy Magyar Péter tehet a bombariadókról? Mindkét oldalnak rögtön lett válasza, csak Gulyás Gergelynek nem szóltak

Egy óra sem telt el az első bombariadók óta, és a kormánypárti nyilvánosságban már elkezdték Magyar Péter felelősségét firtatni. Nem sokkal később beszállt a keretezésbe Magyar is, aztán Gulyás Gergely is elmondta a véleményét, amivel nemcsak Magyarral, de Orbán Balázzsal is szembement. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a bombariadó-sorozat őket igazolja, míg az ellenzéki nyilvánosságban többen a kormányt sejtetik a fenyegetések mögött. A valóságban nem tudunk semmi biztosat arról, ki küldte az e-maileket.