2013. április. 26. 12:25 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 26. 12:21 Világ

Szeméttelepeken kutatnak Dzsohar Carnajev laptopja után

Egy massachusettsi hulladéklerakót is átkutattak a nyomozók, akik a bostoni robbantással gyanúsított Carnajev-fivérek laptopja után kutattak.

A New York Times szerint a hatóságok már napok óta nyomoznak a laptop után, amelyről úgy gondolják, hogy a merénylők kidobták. A nyomozók egy Dzsohar Carnajev egyetméhez közeli hulladéklerakót is átvizsgáltak.

A bostoni maratonon történt robbantással gyanúsított fiatalabbik testvér, a 19 éves Dzsohar, akit elfogása óta kórházban ápolnak, azt vallotta, New Yorkban, a Times Square-en is robbantani akartak.

A nyomozás során az is kiderült, hogy az elfogott fiúnál nem volt fegyver, így a torkán a sérülést, ami miatt kórházban kezelik, valószínűleg nem ő ejtette saját magán. Bár korábban a rendőrség azt közölte, hogy tűzharcba keveredtek a fiúval, valószínűbb, hogy csak tüzelni kezdtek a merénylőre, akiről nem tudták, hogy fegyvertelen, csak azt látták, hogy valami megmozdul a hajóban, ahova rejtőzött. Mivel korábban a Carnajev-testvérek kuktaedényekből készített bombákat dobtak a rendőrökre is, ezért azt hitték, robbanószer, vagy fegyver van nála.

Időközben az is kiderült, hogy az idősebb testvér, Tamerlan neve több terrorista listán is szerepelt, valószínűleg szoros kapcsolat fűzte a szélsőségesekhez, és még a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) is kihallgatta.

Az FBI-nak már két évvel korábban feltűnt a férfi, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) számára fogalom volt, és az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) is többször megkongatta a vészharangot vele kapcsolatban. Egyértelmű jelek utaltak arra, hogy a fiatal férfi csatlakozott az iszlamistákhoz, és sok gonosz dolgot forgat a fejében – állítja egybehangzóan az amerikai média.

Tamerlant többször kihallgatták, és nem egy aktában szerepelt a neve. A 26 éves férfinek ennek ellenére öccsével, Dzsoharral együtt sikerült két pokolgépet elhelyeznie a bostoni maratoni célegyenesében. A merénylettel kapcsolatban napvilágra kerülő újabb és újabb adalékok a kommunikáció hiányáról és az alábecsült veszélyekről rossz fényt vetnek az Egyesült Államok hatalmas biztonsági gépezetére.

Az FBI saját bevallása szerint 3,3 milliárd dollárt költ évente a terrorizmus elleni harcra. A Mother Jones című független amerikai folyóirat szerint a 2001. szeptember 11-ei támadások óta több mint 175 gyanúsított került a szövetségiek hálójába. Ők általában olyan személyek voltak, akik szimpatizáltak ugyan a szélsőséges eszmékkel, de nem jelentettek közvetlen veszélyt, és a cselekvésig is csak akkor jutottak el, amikor a hatóságok csapdába csalták őket. A valódi terroristák ezzel szemben elég sűrűn átcsusszannak a titkosszolgálatok állítólag finom szövésű hálóján.

A bostoni már az ötödik eset, hogy egy gyanús személyt jelentettek az FBI-nak, amely az átvilágítás után veszélytelennek nyilvánította, majd a gyanúsított később terrorcselekményt hajtott végre – mutatott rá Peter King republikánus képviselő és biztonsági szakértő egy televíziós interjúban.

A rendőrség által menekülés közben meggyilkolt idősebb testvérről nem csak azt lehetett tudni, hogy iszlamista tartalmú videókat néz és tölt fel a YouTube videomegosztó honlapra. Médiaértesülések szerint a bostoni muszlim közösség tagjaként szoros kapcsolatban állhatott más szélsőségességgel gyanúsított iszlámhívőkkel is. Az egyik ilyen Rezwan Ferdawz lehetett, akit az FBI 2011 szeptemberében letartóztatott, mert robbanóanyaggal megrakott, távirányítású repülőgép-modelleket akart nekivezetni az amerikai kongresszus és a védelmi minisztérium épületének. A hatóságok eddig nem erősítették meg, hogy a férfi ismerte-e Tamerlan Carnajevet.

Hirdetés