2013. április. 25. 09:50 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 25. 10:33 Világ

European Voice: ellentámadást indított Orbán miatt a néppárt Reding ellen

Címlapján hozza az uniós ügyekkel foglalkozó European Voice című hetilap e heti száma, hogy Viviane Reding alapjogi, igazságügyi és állampolgárságért felelős uniós biztos a jelenlegi magyar kormánnyal szemben tanúsított "agresszív" hozzáállása miatt vitába keveredett az Európai Néppárttal, melynek maga is tagja.

A lap úgy értékeli, a párt európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője, Joseph Daul ellentámadást indított, mert úgy véli, Reding stábja "titkos tájékoztatást" folytat Orbán Viktor kormánya ellen.

A bizottság jelenleg is értékeli a magyar alaptörvény módosítását – emlékeztet a lap, amely úgy látja, Dault a "Masz" (Új Magyar Szó online, maszol.ro) két cikke dühítette fel, amelyekben a kolozsvári portál Redinghez közel álló forrásokra hivatkozva arról cikkezett, hogy az Európai Néppárt a Fidesz kizárását fontolgatja, valamint, hogy José Manuel Barroso, a bizottság elnöke már eldöntötte, hogy a magyar alaptörvény módosítása "nem elfogadható", és ebben Angela Merkel német kancellár támogatását is bírja.

A lap emlékeztet, hogy a kolozsvári lapnak címzett levelében Daul tagadta a cikkek állításait, és egy olyan kitételt is alkalmazott, amely szerint Reding biztosnak és stábjának, ha valami mondanivalója van Magyarországról, akkor ezt nekik is írásban kellene közölniük. A maszol.ro azt írta, hogy az általa állítottak a néppárt vezetőségének a horvátországi Dubrovnikban tartott vacsoráján hangzottak el. Daul irodája pedig azonosította, hogy a vacsorán Reding stábjából csak maga a biztos és kabinetfőnöke, Martin Selmayr vett részt. A lap Reding hivatalánál is érdeklődött, hogy ők állnak-e a tájékoztatás hátterében, de nem óhajtottak kommentárt fűzni a történtekhez. A cikk ismerteti, hogy a maszol.ro állításait Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke is tagadta.

A European Voice írása szerint az incidens megerősítette "némelyek aggodalmát a bizottságban", miszerint Reding elferdíti vagy legalábbis nem megfelelően tükrözi a biztosi kollégiumon belül Magyarországról kialakult "véleményegyensúlyt".

Az írás idézi Schöpflin György fideszes EP-képviselőt, aki szerint Reding célja az, hogy alapot teremtsen a bizottság számára egy olyan eszköz létrehozására, amellyel a brüsszeli testület "megfegyelmezheti" a tagállamokat, ehhez viszont Schöpflin szerint Redingnek el kellene szigetelnie a Fideszt az Európai Néppártban, ami viszont a szélsőjobb malmára hajthatja a vizet.

Az írás arra is kitér, hogy Reding a francia jobboldalt is feldühítette, amikor 2010-ben kifogásolta, hogy a jobboldali Nicolas Sarkozy vezette Franciaország romákat toloncol haza, majd a szocialista Francois Hollande győzelmekor azt írta a Twitteren, hogy Franciaországba végre visszatért az igazság.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.